• Internet

• INTERNET

Jednym z doświadczeń współczesnego świata dotykających dzieci i młodzież jest Internet. Od sposobu, w jaki dzieci i młodzież

z niego korzystają zależy czy będzie to doświadczenie pozytywne, czy negatywne. Z badań wynika, że bardzo wiele osób,

w szczególności dzieci i młodzież, nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa korzystania z Internetu:

·        podają nieznajomym adresy domowe,

·        podają nieznajomym swoje numery telefonów i adresy e-mail

·        przesyłają obcym swoje zdjęcia.

Ponadto, dzieci i młodzież są bardziej podatne na uzależnienia, gdyż ich zdolność kontrolowania swoich zachowań jest jeszcze słaba, nie w pełni uformowana. Negatywne następstwa nadużywania Internetu, gier komputerowych pojawiają się więc u nich szybciej i są bardziej destrukcyjne.

Poniżej przedstawiamy zasady mogące ustrzec dzieci przed niebezpieczeństwem nieodpowiednich kontaktów.

DLA DZIECI

1.      Pamiętam, że ludzie w Internecie mogą podawać się za kogoś innego, niż są naprawdę.

2.      Bez zgody rodziców nigdy nie podaję swojego adresu, numeru telefonu, nazwy i miejsca swojej szkoły, miejsca pracy i numeru do rodziców.

3.       Nigdy bez zgody rodziców nie umawiam się na spotkanie z kimś, kogo poznałem w Internecie. Jeśli rodzice zgodzą się na spotkanie, upewniam się, że odbędzie się w miejscu publicznym i nie idę tam sam.

4.      Nigdy bez zgody rodziców nie wysyłam żadnych zdjęć ani innych prywatnych materiałów osobie, którą poznałem w sieci.

5.      Nigdy nie przyjmuję e-maili, załączników itp. od osób, których nie znam i którym nie ufam.

6.      Nigdy nie odpowiadam na wiadomości, które są dwuznaczne, obsceniczne, agresywne przerażające albo wywołujące u mnie zmieszanie. Robię kopię takiej wiadomości i przekazuję rodzicom. Oni wyślą to do odpowiednich instytucji.

7.      Mówię swoim rodzicom o wszystkim, co sprawiło, że poczułem się zakłopotany, kiedy używałem Internetu.

8.      Przestrzegam reguł, jakie ustalili moi rodzice dotyczących korzystania z Internetu.

9.      W Internecie znajdują się strony przeznaczone tylko dla dorosłych. Jeżeli znajdę taka stronę, opuszczam ją i idę na jedną z przeznaczonych dla mnie stron.

DLA RODZICÓW

1.      Moje dziecko czasami zna Internet lepiej niż ja, ale jest ode mnie bardziej naiwne i bezbronne. Ktoś przez Internet może wykorzystać jego łatwowierność. To ja muszę go chronić.

2.      Będę przy dziecku. Ustawimy komputer w ogólnodostępnym pokoju – nie pozwoliłbym przecież, aby dziecko zostało w swoim pokoju samo z obcym.

3.      Poproszę dziecko, żeby pokazało mi, jak działa jego ulubiony czat, czy gra komputerowa.

4.      Korzystam z programów do filtrowania niepożądanych treści z sieci, ale mam świadomość, że żaden filtr nie zastąpi mojej czujności.

5.      Porozmawiam z innymi rodzicami o tym, jak moje i ich dzieci korzystają z Internetu.

6.      Obiecam pomoc i wyrozumiałość na wypadek, gdy dziecko zgłosi się do mnie z jakimś problemem dotyczącym Internetu.

7.      Ustalimy, że dziecko korzysta z Internetu tylko wtedy, kiedy jestem w domu. Określimy też, jak długo może korzystać z sieci. Skoro dziecko nie może samo siedzieć w parku o drugiej w nocy, to nie powinno też o tej porze samo surfować po sieci.

Warto z dzieckiem spisać umowę dotyczącą korzystania z Internetu. To podkreśli ważną dla niego wiadomość, że rodzic docenia wagę Internetu, ale też zwróci uwagę na zagrożenia. Internet Safety Group of New Zealand proponuje następujący tekst:

POROZUMIENIE O INTERNECIE

Dziecko

1.      Wiem, że bez Twojej zgody nigdy nie mogę podawać żadnych informacji o sobie czy swojej rodzinie, czyli swojego nazwiska, adresu, numeru telefonu i kart kredytowych, nazwy i miejsca szkoły, miejsca, gdzie pracują członkowie mojej rodziny.

2.      Wiem, że bez Twojej zgody nie mogę wysyłać nikomu moich zdjęć.

3.      Wiem, że to nierozsądne kontaktować się z kimś przez Internet, jeżeli Ty o tym nie wiesz.

4.      Bez Twojej zgody nie spotkam się z nikim, kogo poznałem przez Internet.

5.      Obiecuję powiedzieć Ci o wszystkim, co mnie w Internecie niepokoi albo powoduje, że czuję się zakłopotany.

6.      Wiem, że nie mogę korzystać z żadnych czatów ani stron www bez Twojej zgody.

7.      Będę korzystał z Internetu tylko w czasie, jaki ustaliłem z Tobą i szkołą.

8.      To będą nasze rodzinne zasady, których będę przestrzegał.

Data i podpis młodego człowieka

Rodzic

1.      Chcę żebyś korzystał z Internetu.

2.      Jako Twój rodzic (opiekun) jestem zainteresowany tym, jak używasz Internetu i chcę być pewien, że jesteś bezpieczny.

3.      Zawsze możesz przyjść do mnie, jeżeli coś w Internecie sprawiło, że czujesz się źle.

4.      Zasady można zmienić. Powiedz mi koniecznie, jeżeli zechcesz je zmienić.

Data i podpis rodzica /opiekuna/