• Mediacje

        • Þ mediacje

           

          W roku szkolnym 2013/14 rozpoczęła działalność „Fabryka Mediacji”. Grupa szkolnych mediatorów – uczniów naszej szkoły, ukończyła kurs i czeka na możliwość wsparcia młodszych kolegów i koleżanek w konstruktywnym rozwiązywaniu konfliktów.

           

          Opiekunem projektu jest: mgr Magdalena Leczkowska (pedagog szkolny, absolwentka kursu mediacji pojednawczych, laureatka III edycji konkursu „Nauczyciel – mediator”)

           

          Kiedy warto skorzystać z mediacji?

          Mediacje mają sens w każdym konflikcie, jeśli tylko jego uczestnicy mają chęć się pogodzić. Czasami spór jest tak długi lub skomplikowany, że nie radzimy sobie z nim sami, albo skończyły nam się pomysły na jego rozwiązanie. Bywa też tak, że skłócone osoby chcą się dogadać, ale nie wiedzą, jak zacząć rozmowę. Wtedy może pomóc mediator.

          Jednym z warunków udanej mediacji jest także tzw. „reprezentatywność stron”. Oznacza to, że konflikt powinien rzeczywiście mieć miejsce między tymi osobami, które przyszły na mediacje. Jeśli rodzice uczniów lub inni dorośli za bardzo wniknęli w spór i stali się kolejnymi stronami konfliktu, prawdopodobnie „Fabryka Mediacji” nie będzie już mogła pomóc.

           

          Jak zgłosić się na mediacje?

          We wtorki i czwartki zapisy w czasie przerwy śniadaniowej przyjmują mediatorzy obok s. 24 (kącik podpisany „Fabryka Mediacji”). W innych momentach zgłoszenia przyjmuje p. Magdalena Leczkowska lub psycholog/pedagog szkolny.

          Ze względu na fakt, iż mediacje akcentują autonomię stron, zgłaszają się osobiście uczniowie, a nie ich wychowawcy lub rodzice (chociaż mogą zachęcać dzieci do skorzystania z usług „Fabryki Mediacji”).

           

          Czy mediator powie mi, jak należy rozwiązać problem?

          Nie! Mediator jest kimś innym niż sędzia (w roli sędziego czasami występuje nauczyciel): nie wskazuje winnego, niczego nie nakazuje, ale pomaga znaleźć rozwiązanie, które będzie się podobało wszystkim zaangażowanym w konflikt.

           

          Czy mogę zaufać mediatorowi?

          Każdy z mediatorów szkolnych ukończył szkolenie i zdał wewnętrzny egzamin. Zdecydowanie, są godni zaufania i przygotowani do swoich zadań. Wiedzą, że jednym z podstawowych obowiązków mediatora jest zachowanie przebiegu rozmów w tajemnicy. Ten sam obowiązek dotyczy opiekunów projektu, którzy będą obecni w czasie mediacji. Ani uczniowie, ani nauczyciele nie będą plotkować o Twoich sprawach. Jeśli mediator złamałby tę zasadę, straciłby prawo do prowadzenia mediacji! O wszelkich kłopotach i uwagach związanych z przebiegiem mediacji możesz też porozmawiać zawsze z panią Magdą. Masz również prawo poprosić o zmianę mediatora.

           

          Ile trwają mediacje?

          Jedno spotkanie zazwyczaj trwa godzinę lekcyjną. Czasami może być potrzebne więcej takich rozmów. To zależy m.in. od tego, jak bardzo skomplikowany jest problem. Terminy mediacji są różne: dopasowujemy je do planu lekcji mediatorów, uczestników mediacji i opiekunów.

           

           

          Zasady_dzialania_Fabryki_mediacji.pdf

           

      • Logowanie