• Wydarzenia


    • Rok szkolny 2020/2021

      


     Pasowanie na czytelnika

     Przełom stycznia i lutego to czas, kiedy uczniowie klas pierwszych potrafią już całkiem dobrze czytać. Z tego powodu, zwykle w tym okresie, odbywa się uroczystość Pasowania na czytelnika. Uczniowie klas pierwszych stają się wówczas oficjalnie czytelnikami naszej biblioteki szkolnej.

     W tym roku uroczystość miała nieco inny charakter niż zazwyczaj. Pasowanie odbyło się oddzielnie w każdej z klas. Pierwszaki najpierw zapoznały się z działalnością i zasadami naszej biblioteki, potem wykonały kilka zadań, by w końcu dotrzeć do biblioteki. Pasowanie i przyrzeczenie odbyło się wśród książek i czasopism, które były świadkami tego wspaniałego wydarzenia. 

     Na koniec uczniowie otrzymali wyprawki czytelnicze z Instytutu Książki.

     Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć tutaj.

     Samych wspaniałych wrażeń z czytania, Drogie Pierwszaki!wink

      


     Koniec przerwy! Zapraszamy!

     Po długich procedurach związanych z inwentaryzacją, remoncie, świętach i feriach, możemy wreszcie ogłosić- zapraszamy do biblioteki szkolnej! laugh
     Należy jednak wziąć pod uwagę wprowadzone zmiany w zasadach korzystania z biblioteki, z których najważniejsze to:
     - wstrzymany jest dostęp do zbiorów i korzystanie z czytelni,
     - w wypożyczalni mogą jednocześnie przebywać 2 osoby,
     - przed wejściem do biblioteki należy zdezynfekować ręce,
     - należy pamiętać o założeniu maseczki i zachowywaniu dystansu.
      
     Poza tym zmienił się także harmonogram wypożyczeń:
     poniedziałek 9.00 - 15.00 (wyłącznie klasy I-III)
     wtorek 9.00 - 14.30 (wyłącznie klasy I-III)
     czwartek 9.00 - 16.00 (wyłącznie klasy IV-VIII)
     piątek 9.00 - 15.00 (wyłącznie klasy IV-VIII)
      
     Do zobaczenia!

     Bilet powrotny do biblioteki

     Serdecznie zapraszamy do czytania, współpracy z biblioteką i udziału w naszej zabawie Bilet powrotny do biblioteki. Zasady zabawy:
     1. Odbierz z biblioteki lub wydrukuj samodzielnie Bilet.pdf.
     2. Wypożycz/weź własną i przeczytaj książkę z odpowiedniej kategorii.
     3. Po przeczytaniu przyjdź do biblioteki zgłosić książkę i skasuj odpowiednią część biletu.
     4. Po skasowaniu całego biletu otrzymasz dyplom.
     Do zobaczenia w bibliotece! wink
      

     Papcio Chmiel

     21 stycznia 2021 roku zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany także jako Papcio Chmiel. Ogromną popularność przyniosła mu seria komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'tomka. H.J. Chmielewski uważany jest za ojca polskiego komiksu. Cechą charakterystyczna jego twórczości było m. in. umieszczanie swojej postaci w komiksach. Nie wszyscy wiedzą, że H.J. Chmielewski był także powstańcem warszawskim oraz laureatem Orderu Uśmiechu.

     Zachęcam do zapoznania się z sylwetką twórcy (tutaj).


     Pięknych, zaczytanych świąt!


     Skontrum w bibliotece

     Od połowy października dostęp do naszej szkolnej biblioteki jest znacząco utrudniony i to nie tylko przez epidemię. Zgodnie z odgórnymi zarządzeniami jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia skontrum księgozbioru.

     Skontrum to taka kontrola zbiorów znajdujących się w bibliotece. Zleca je instytucja zajmująca się finansami. Jest przeprowadzane raz na 4-5 lat. Jest to proces żmudny, mozolny i długotrwały.

     Na czym polega skontrum? Sprawdzamy każdą książkę w bibliotece, czytamy jej numer i zaznaczamy na specjalnych arkuszach. Inaczej oznacza się książki znajdujące się na półkach w bibliotece, inaczej w pracowniach czy u czytelnika, a jeszcze inaczej tzw. braki, czyli publikacje, które gdzieś zaginęły. Następnie wszystko się podlicza, sumuje i pisze w raporcie. Spisuje się także wszystkie braki (w osobnym protokole).

     Przeprowadzenie skontrum bardzo ułatwiają rozwiązania techniczne, czyli specjalne systemy, kody na książkach i skaner z czytnikiem kodów, dzięki czemu praca może przebiegać sprawniej. Niestety nie wszystkie biblioteki (w tym nasza) mogą korzystać z takich metod.

     Nie możemy się już doczekać Waszego powrotu, Drodzy Czytelnicy! Trzymajcie kciuki, byśmy bezproblemowo przeszły przez cały proces i nie zapominajcie o nas, bibliotece i książkach. heart


     Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych


     Rok szkolny 2019/2020


     Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach- Wasze relacje

     Hania z 4b, przyjaciółka naszej biblioteki i miłośniczka książek, uważnie śledzi wydarzenia związane z literaturą. Tym razem wybrała 3 książki, z którymi spędzi tydzień czytania poświęconego zwierzętom. Postanowiła też podzielić się z Wami swoim wyborem, może komuś przypadną go gustu jej propozycje? Ja bardzo chętnie przyjrzę się tym publikacjom. laugh Haniu, bardzo Ci dziękujemy!

     Na tydzień, w którym cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach polecam trzy książki.  Pierwszą Szymona Drobniaka pt. „Amory, zaloty i podboje czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody”. Drugą Mikołaja Golachowskiego pt. „Pupy, ogonki i kuperki”  I trzecią tego samego autora pt. „Gęby, dzioby i  nochale”.

     W pierwszej przeczytacie o miłości robali np. modliszce, która odgryza głowy z miłości! (Jej wybranek kończy jako danie na talerzu brrrrsurprise). O rozmnażaniu się bakterii, które się  po prostu kopiująsmiley, i o roztoczach zwanych słodko pluszowymi pajączkami.laugh

     „Pupy ogonki i kuperki” rozśmieszą was historią o helikopterze w pupie hipopotama i szczypiącym zadku szczypawki.laugh

     W "gębach dziobach i nochalach" poznacie rybę kleks najbrzydszą rybę na świecie, oraz nosacza znanego z memów.laughwink

     Te trzy książki to przede wszystkim super śmieszne historie nieraz trochę przerażające, zadziwiające i mroczne.


     Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach

     Trwa tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Akcja ta organizowana jest już 19. raz, jednak w tym roku pierwszy raz w przestrzeni wirtualnej. Hasło Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach jednoznacznie informuje nas o tym, że tematyka kręci się wokół naszych milusińskich.

     Odmienna forma nie przeszkodziła Organizatorom w przygotowaniu bardzo ciekawego programu. Będziecie mogli m.in. spotkać się z  popularnymi autorami i artystami, a także przyrodnikami, miłośnikami zwierząt i weterynarzami. Nie zabraknie poczytanek, pogadanek i konkursów! Zachęcam do zapoznania się z harmonogramem (tutaj) i włączenia w interesujące Was akcje.


     Rok Jana Pawła II

     W 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, znanego także jako papież Jan Paweł II. Niezależnie od poglądów, większość ludzi na świecie uważa go za człowieka zupełnie niezwykłego, a tym, którzy mieli okazję spotkać go osobiście, zapada to na długo w pamięci. My, Polacy, jesteśmy szczególnie związani z papieżem-Polakiem, a jednocześnie świętym kościoła katolickiego. Poniżej znajdziecie dwie prezentacje- jedna z nich zawiera kalendarium z życia Karola Wojtyły, kolejna jest poświęcona szczególnej relacji papieża z młodzieżą. Zachęcam do zapoznania się z treścią prezentacji!

     Papiez_Kalendarium.pdf

     Papiez.pdf


     Bezpieczny internet

     Temat bezpiecznego internetu wraca do nas jak bumerang co jakiś czas. I nic dziwnego- jest bowiem ważny, potrzebny i ciągle ewoluuje. Żeby nadążać za zmianami w sieci, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi, trzeba monitorować sytuację i stale poszerzać swoja wiedzę w tym zakresie. Część zasad dotyczących bezpieczeństwa w internecie jest stałych i nie zmienia się od lat. Dzięki uprzejmości redakcji czasopisma Biblioteka w Szkole załączam poniżej prezentację, która przypomina najważniejsze zasady korzystania z sieci, by było ono bezpieczne i jak najmniej ryzykowne.

     Bezpieczny_internet.pdf


     Wirtualne Targi Książki

     W dniach 21-24 maja 2020 odbywają się Wirtualne Targi Książki Book Targ. To kolejne wydarzenia wirtualne proponowane w miejsce tradycyjnych, odbywających się zwykle wiosną, stacjonarnych targów książki. W wydarzeniach takich warto brać udział co najmniej z trzech powodów- spotkać można na nich ulubionych autorów i posłuchać tego, co mają do powiedzenia, zapoznać się z nowościami książkowymi, a także skorzystać z promocji na publikacje. Harmonogram trwających targów znajdziecie tutaj. Zachęcam do dołączenia się!


     Wyniki plebiscytu książkowego

     Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej szkole przeprowadzono plebiscyt Książka Kwarantanny. Mogli w nim wziąć udział wszyscy użytkownicy naszej biblioteki- dzieci i dorośli. Byłam przekonana, że żaden tytuł się nie powtórzy, w końcu jest tak wiele książek na rynku. Jakież było moje zdziwienie, gdy podczas przeglądania odpowiedzi i opracowania wyników natknęłam się jednak na powtórkę! Książka, o której piszę, to Od morza do morza. 10 opowiadań z czasów Jagiellonów autorstwa Grażyny Bąkiewicz. Poniżej zamieszczam pozostałe wyniki plebiscytu (kolejność przypadkowa):

     1. Plaga cieni- Brandon Mull

     2. Biblia dla dzieci

     3. 117-piętrowy domek na drzewie- Andy Griffiths, Terry Denton

     4. Biały szlak. Podróż przez świat porcelany- Edmund De Wall

     5. Dzieci z Bullerbyn- Astrid Lindgren

     6. Białe kości- Graham Masterton

     7. Nad Niemnem- Eliza Orzeszkowa

     8. Ania z Zielonego Wzgórza- Lucy Maud Montgomery

     9. Ania z Avonlea- Lucy Maud Montgomery

     10. Ania na Uniwersytecie- Lucy Maud Montgomery

     11. Ania z Szumiących Topoli- Lucy Maud Montgomery

     12. Wymarzony dom Ani- Lucy Maud Montgomery

     13. Ania ze Złotego Brzegu- Lucy Maud Montgomery

     14. Dolina Tęczy- Lucy Maud Montgomery

     15. Rilla ze Złotego Brzegu- Lucy Maud Montgomery

     16. Zula i porwanie Kropka- Natasza Socha

     17. Morderstwo w Orient Expressie- Agatha Christie

     18. Fajna ferajna- Monika Kowaleczko-Szumowska

     19. Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa- Tadeusz Baranowski

     20. Przekręt na Van Gogha- Deron R. Hicks

     21. Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet- Elena Favilli, Francesca Cavallo

     22. Algorytm Ady- James Essinger

     23. Nowe przygody 10 skarpetek- Justyna Bednarek

     24. Bezcenny- Zygmunt Miłoszewski

     25. Emil i detektywi- Erich Kästner

     26. Supercepcja. Początek- Katarzyna Gacek

     27. Pomylony narzeczony- Marcin Szczygielski

     28. Rozmowy z seryjnymi mordercami- Christopher Berry-Dee

     29. Programy profilaktyczne. Podstawy profesjonalnej psychoprofilaktyki- Joanna Szymańska

     30. Z nienawiści do kobiet- Justyna Kopińska


     Czytelnictwo w Polsce
     Biblioteka Narodowa od wielu lat prowadzi badania dotyczące czytelnictwa w naszym kraju. Ostatnio pojawiły się wstępne wyniki badań z 2019 roku, które wskazują na lekki wzrost czytelnictwa w Polsce. W opublikowanym materiale można wyczytać, że 39% Polaków zdeklarowało przeczytanie co najmniej 1 książki w ciągu roku, natomiast 9% badanych wskazało, że było to 7 lub więcej egzemplarzy. To nadal niewiele, jednak widać tendencje lekkiego wzrostu (dla porównania czytelnictwo w roku ubiegłym wynosiło 37%).
     Ważna informacja dotyczy także rodzajów książek. I tu na pewno ucieszą się fani tradycyjnej, papierowej wersji. Na chwilę obecną jej pozycja nie jest w ogóle zagrożona- e-booki i audiobooki to jedynie formy uzupełniające.
     Co wpłynęło ta lekki wzrost czytelnictwa? Wg Biblioteki Narodowej sukces może mieć wiele matek, tj. wpływają na to różne czynniki, m.in.: dobra koniunktura czy podsycanie zainteresowań czytelniczych (np. przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe). Jak się okazuje znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają też prestiżowe nagrody literackie, jak np. Nagroda Nobla (którą za rok 2018 otrzymała Polka- Olga Tokarczuk).
     Na chwilę obecną nie pozostaje nam nic innego, jak tylko cieszyć się tym niewielkim, ale jednak wzrostem. Miejmy nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej!laughyes

     "Czy Prawo Autorskie to straszny potwór?"
     Zachęcamy do obejrzenia filmiku, który został udostępniony przez Bibliotekę Legionowo. Nam się niezwykle podoba!yes

     Jak powstaje książka?
     Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku Jak powstaje książka. Film ten to efekt pracy uczestników warsztatów animacji poklatkowej w Księgarni Dwie Siostry. Można obejrzeć go tutaj.

      

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020
     Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich życzymy wszystkim tylko dobrych wyborów książkowych, żeby nigdy nie brakło dobrej literatury, a ochota na czytanie była zawsze i wszędzie, niezależnie od okoliczności! W tym roku ten szczególny dzień obchodzimy w specyficznych warunkach, jednak czytać (na szczęście!) możemy prawie wszędzie i prawie zawsze, niezależnie od otaczających nas wirusów i bakterii. yeswink
     Przy okazji udostępniam link do plebiscytu na Książkę Kwarantanny. Odpowiedzi zbieramy do majówki. Zachęcamy do wzięcia udziału!
      


     Książki bez wychodzenia z domu

     Kontynuując temat dostępu do książek bez dostępu do biblioteki polecam skorzystać ze zbioru rozwiązań znajdujących się tutaj ► Darmowe książki w internecie

     Zachęcam też do zapoznania się z ofertą e-booków znajdującą się w bibliotece dzielnicowej (dotyczy różnych dzielnic Warszawy). Jak to się robi na Mokotowie? ► Instrukcja


     Gdzie po lektury?

     Zachęcamy do korzystania z Biblioteki internetowej Wolne Lektury (https://wolnelektury.pl/). Znajdziecie tam lektury w wersji elektronicznej, zupełnie za darmo. Nie masz czytnika? Możesz skorzystać z pliku .pdf lub audio. Dlaczego w tej bibliotece nie ma wszystkich książek? Wynika to z ograniczeń licencyjnych. Literatura znajdująca się w Wolnych Lekturach jest w całości w domenie publicznej, tzn. nie obejmują jej już prawa autorskie. Z tego dobra możemy więc śmiało korzystać zupełnie legalnie! smiley


     Pasowanie na Czytelnika

     5 lutego oficjalnie przyjęliśmy uczniów klas I do grona czytelników naszej biblioteki. Podczas uroczystości dzieci poznały najważniejsze zasady korzystania z biblioteki w nieco nietypowej formie- poprzez film instruktażowy, który stworzyła p. Beata wraz z uczniami z klas 4-8. Tradycyjnie Pierwszaki otrzymały tego dnia pamiątkowe certyfikaty oraz zakładki książkowe. Po oficjalnej części dzieci spotkały się z autorką wierszy dla dzieci- p. Hanną Niewiadomską, która jest już znana w naszej społeczności. Pierwszakom gratulujemy i życzymy jak najwięcej przygód na czytelniczej ścieżce! laugh


     Zabawy z poezją

     30 października obyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z p. Hanną Niewiadomską- autorką wierszy dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyły klasy drugie i trzecie. Pani Hanna Niewodomska zabrała dzieci w niezwykłą podróż do świata poezji, by się tam z nimi pobawić. Spotkanie miało dynamiczny przebieg, uczniowie wykazali się dużą aktywnością, w rezultacie połączonych działań powstał nawet wiersz! Po spotkaniu dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki, a chętni zdobyli imięnną dedykację w zakupionej książce Pani Hanki.

                

     Spotkanie było także okazją do zaprezentowania się laureatek Konkursu Pięknego Czytania. Małgosia i Aniela mogły wystąpić przed autorką wiersza finałowego. Pomimo tremy poradziły sobie doskonale! Pani Hance bardzo podobała się prezentacja jej wiersza w wykonaniu dziewczynek.

                  


     Odpoczynek w bibliotece...

      


     Spotkanie autorskie

     8 października wybraliśmy się wspólnie z klasą 7b na spotkanie autorskie z p. Małgorzatą Strękowską-Zarembą do Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI na Tymieckiej. Autorka w rozmowie z Agnieszką Kunikowską opowiadała o swojej najnowszej książce "Lilana". Na początku, ku zaskoczeniu większości uczestników, mieliśmy okazję wysłuchać fragment piosenki Taco Hemingwaya "Wszystko na niby", który to utwór okazał się mottem publikacji. Autorka opowiadała podczas spotkania m.in. o swoich inspiracjach, warsztacie i trybie pracy, wieloletniej znajomości z Taco Hemingwayem oraz dzieciństwie, szkole średniej i okresie studiów. Chętnie odpowiadała też na pytania z sali. Na koniec podarowała nam książkę i wpisała dedykację dla Czytelników naszej biblioteki. "Lilana" to bardzo ciekawa propozycja, którą warto dodać do kolejki książek do przeczytania. Zapraszamy do biblioteki!

                 

      


     Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych


     Dzień Głośnego Czytania

     30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Były to kolejne obchody, które już na dobre wpisały się w kalendarz wydarzeń naszej biblioteki. Tego dnia uczniowie i nauczyciele czytali głośno fragmenty literatury młodszym uczniom. Tegoroczna edycja była zdominowana przez książki poświęcone naszej przyszłej patronce, czyli Marii Skłodowskiej-Curie. Był to bardzo przyjemny czas dla czytających, jak i tych, którym czytano.     Rok szkolny 2018/2019     Tydzień Bibliotek 8 – 15 maja 2019

     #biblioteka

     Program obchodów w naszej szkole:

     #8 maja (środa) – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek; wspólne kolorowanie tegorocznego hasła „#biblioteka” (korytarz klas 1-3)

     #9 maja (czwartek) – przeTWÓRZ, czyli własnoręczne wykonywanie biżuterii (biblioteka, godz. 9:00-12:00)

     #10 maja (piątek) – Znajdź książkę, czyli zabawa detektywistyczna ze słodkim upominkiem (szkolne zakamarki); Dzień Sobowtóra Postaci z Książki- przebieramy się! laugh

     #13 maja (poniedziałek) – Plebiscyt książek- propozycji na lektury szkolne (biblioteka, cały dzień)

     #14 maja (wtorek) – ZagrajMY razem, czyli planszówkowy dzień (biblioteka, cały dzień)

     #15 maja (środa) – Sleeveface, czyli ubierz się w książkę- akcja fotograficzna (biblioteka, godz. 10:00-13:00)- można przynieść własną książkę lub wybrać coś z biblioteki

     Zapraszamy! wink


     Konkurs literacki

     Kategoria wiekowa IV-V

     Zredaguj list, który mogłaby napisać Maria Skłodowska-Curie do słuchaczy zgromadzonych na uroczystości nadania naszej szkole imienia noblistki. Praca powinna liczyć co najmniej 150 słów.

     Kategoria wiekowa VI-VIII

     Napisz przemówienie, które mogłaby wygłosić Maria Skłodowska-Curie do słuchaczy zgromadzonych na uroczystości nadania naszej szkole imienia noblistki. Praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.

     Kryteria oceny prac konkursowych:

     1. Zgodność z tematem konkursu.
     2. Oryginalność prezentowanych treści.
     3. Walory literackie.

      

     Prace należy składać w bibliotece szkolnej do 27 maja.

     Najlepsze prace zostaną nagrodzone oraz wydrukowane w gazetce szkolnej Esy-floresy.

      

     Zachęcamy do udziału w konkursie! smiley


     Wielka Liga Czytelników

     Użytkownicy biblioteki brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników. Konkurs ten to przede wszystkim wspaniała okazja, żeby poczytać. Przy okazji sprawdzana jest znajomość treści przeczytanych publikacji. Ponad 30 osób z naszej szkoły zgłosiło się do udziału w konkursie, a sześcioro zakwalifikowało się do eliminacji wojewódzkich. Reprezentacja szkoły pisała test drużynowy, po czym otrzymała upominki i dyplomy. Gratulujemy i już zacieramy ręce przed kolejna edycją konkursu!

      

      

                


     Pasowanie na czytelnika

     18 stycznia odbyło się w naszej szkole jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu uroczystości szkolnych. Tym wydarzeniem było oczywiście Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki. Pierwszaki świadome praw i obowiązków czytelnika, złożyły uroczystą przysięgę, w której zobowiązały się m.in. do poszanowania książek i korzystania z zasobów biblioteki. Obejrzały też przygotowane przez koło teatralne przedstawienie pt. Zapomniana szafa. Na koniec dzieci z klas pierwszych otrzymały certyfikaty czytelników, zakładki i długopisy. Gadżety zostały ufundowane przez Radę Rodziców SP69, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Dreams.


     Zima, zima, zima...

     Zima to wspaniała pora, żeby spędzić więcej czasu z książką. W grudniu tradycyjnie już przygotowano w bibliotece prezentację literatury zimowo-światecznej. Książki o tej tematyce cieszyły się sporym zainteresowaniem. A nad wszystkim czuwał nasz biblioteczny bałwanek, stworzony przez wolontariuszy. wink


     Historia Polski w literaturze pięknej i popularnonaukowej

     Pod takim tytułem stworzono w bibliotece wystawkę publikacji z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to jeden z elementów obchodów zorganizowanych przez szkołę. Książki cieszą się sporym zainteresowaniem wśród użytkowników biblioteki. Poza tym, podczas szkolnych obchodów rocznicowych, biblioteka stała się miejscem przesłuchań w konkursie na recytację/ odśpiewanie Hymnu naszego kraju. Stworzyło to niepowtarzalny, podniosły klimat.

              


     Wolontariat w bibliotece

     Od jakiegoś czasu w bibliotece działa oficjalnie wolontariat. Wolontariusze wykonują drobne, ale bardzo potrzebne prace biblioteczne. Ich praca jest niekiedy żmudna, ale wykonują ją z dużym zaangażowaniem i poświęceniem. Wolontariuszki (bo to póki co damskie grono) mają też ciekawe pomysły, jak np. kolorystyczne uporządkowanie półki z nowościami bibliotecznymi. Efekty pracy wolontariuszek są bardzo miłe dla oka, a próbkę możliwości dziewczyn zamieszczamy poniżej. Dziękujemy! laughyes

             

     Ale w tym miejscu należy także wspomnieć o wolontariacie nauczycieli, którzy pod koniec wakacji dzielnie pomagali przy ewidencjonowaniu nowych podręczników. Dzięki naszej wspólnej pracy, dzieci i nauczyciele bardzo sprawnie mogli rozpocząć pracę w nowym roku szkolnym. Świetna robota!


     "Młode" dziennikarstwo

     Spotkanie autorskie z p. Miłką Raulin było okazją do przeprowadzenia wywiadu do szkolnej gazetki. Zadania podjęły się trzy redaktorki- Natalia, Jagoda i Zosia. Dziewczyny bardzo profesjonalnie podeszły do tematu, gruntownie się przygotowały, a efekty ich pracy można będzie niebawem zobaczyć w gazetce. Póki co kilka zdjęć ze spotkania w bibliotece.


     Spotkanie autorskie - Miłka Raulin

     Spotkanie było bardzo ciekawe i inspirujące! Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z wydarzenia.

                

           


     Spotkanie autorskie - Krzysztof Petek

     Spotkanie było ciekawe i wprowadziło wszystkich w bardzo dobry nastrój! Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z wydarzenia.

                   


     Książka to przyszłość

     Tak głosi hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który jak co roku odbywa się w październiku. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych inicjatyw. Właśnie w październiku rusza Bookcrossing w bibliotece, odbędzie się także Konkurs Pięknego Czytania, spotkania autorskie, jak i inne wydarzenia, do udziału w których gorąco Was zachęcamy. Zapraszamy też chętne osoby do pracy w ramach wolontariatu w bibliotece, koła teatralnego, edukacji medialnej oraz spotkań redakcyjnych szklonej gazetki. Ruszamy już w październiku!


     Rok szkolny 2017/2018


     Pasowanie na czytelnika

     22 lutego odbyło się w naszej szkole uroczyste Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej. Był to szczególny dzień dla naszej szkolnej społeczności. Pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę, otrzymały upominki oraz obejrzały przedstawienie przygotowane specjalnie dla nich. Inscenizacja pt. "Smok Podwawelski" została przygotowana przez członków koła teatralnego pod kierunkiem p. Oli. Tradycyjnie już, po pasowaniu, pierwszaki tłumnie ruszyły do szkolnej biblioteki, by oddać się niezaprzeczalnej przyjemności obcowania z książkami. Podczas uroczystości pasowania odbyło się także wręczenie nagród za konkursy biblioteczne. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wydarzenia.

                             

                    

      


     Dobrana para

     W walentynkowy dzień udaliśmy się na randkę... z książką. Człowiek i książka to zwykle bardzo dobra, dobrana para. Dlatego u nas 14 lutego był dniem spotkania z książką "Spokojne wakacje" oraz jej autorem- p. Krzysztofem Petkiem. Spotkanie zorganizowane dla klas 2, 3 i 4 było bardzo ciekawe i inspirujące. Pan Krzysztof zabrał dzieci w daleką podróż, niemalże dookoła świata, dzieląc się swym doświadczeniem i przygodami z licznych podróży. Przy okazji pokazał dzieciom wiele ciekawych fotografii oraz opowiedział o swoich książkach. Po spotkaniu po książkę p. Krzysztofa ustawiły się kolejki yessmiley 

                     


     Odpoczynek w bibliotece - ciąg dalszy...

     Poniżej prezentujemy kolejną część odcinka naszego ulubionego bibliotecznego serialu wink W roli głównej Wy- nasi ulubieni czytelnicy!

                                    


     Edukacja medialna

     W naszej szkole odbywają się okazjonalnie zajęcia z edukacji medialnej. Podczas zajęć dzieci pracują w grupach nad projektami i zagadnieniami związanymi z informacją i mediami. Zajęcia są zwykle bardzo żywiołowe i kreatywne. W ich wyniku powstają ciekawe prace, a co najważniejsze- wzrasta też świadomość informacyjna uczniów.

                                 


     Mikołajki w bibliotece

     A któż to wpadł do naszej biblioteki i tak zdziwił p. Olę? wink Tak, to Święty Mikołaj! W tym roku mikołajki w bibliotece mają specjalna formę- każda osoba wypożyczająca książkę dostanie los na loterię mikołajkową. Upominki czekają, zapraszamy!


     Pamięci Wandy Chotomskiej

     W naszej szkole odbyły się niedawno dwa konkursy poświęcone literaturze. Pierwszy- konkurs literacko-plastyczny Baśnie Hansa Christiana Andersena w komiksie oraz Konkurs recytatorski poświęcony Wandzie Chotomskiej. Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni. Wręczenie nagród i apel pamięci Wandy Chotomskiej odbył się 30 listopada. Podczas uroczystości zaproszeni uczniowie z klas III i IV mogli zapoznać się z sylwetką Wandy Chotomskiej, jej twórczością, a także wysłuchać recytacji wierszy poetki. Osoby odpowiedzialne za konkursy: p. J. Urbańska, p. A. Piechnik, p. A. Szczudło-Śmiechowska, p. B. Kalita.

          

          

          

      


     Odpoczynek w bibliotece

     Odpoczynek to bardzo ważna sprawa dla każdego żywego organizmu. Bardzo dobrze odpoczywa się także w naszej szkolnej bibliotece, czego dowody publikujemy poniżej.


     Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych


     Nowości, nowości!

     Zamówiłyśmy i przygotowałyśmy do wypożyczenia pierwszą partię książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. To ogromna radość widzieć Wasze uśmiechnięte buzie i wesołe oczy, kiedy możecie wypożyczyć książkowe nowości. laugh Zapraszamy jak najczęściej, macie w czym wybierać. Poza tym dziewczyny z klas siódmych zaangażowały się w pomoc i laminowały nowe książki, za co bardzo, bardzo dziękujemy! 

                                   

                                  


     Nowy rok szkolny

     Nowy rok szkolny rozpoczął się 4 września 2017 r., jednak prace w naszej bibliotece trwały już w sierpniu. Dzięki temu Uczniowie mogli szybko wypożyczyć podręczniki. Pierwsze tygodnie upłynęły na opracowywaniu i wypożyczaniu podręczników oraz wyborze książek do zakupu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym nasza szkoła bierze udział. Bardzo miło było zobaczyć naszych Drogich Czytelników po wakacjach. smiley A oto jak prezentował się nasz tymczasowy magazyn podręcznikowy...

                Rok szkolny 2016/2017


     Jak nie czytam, jak czytam

     "1 czerwca 2017 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 432 608 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie." (źródło: czytamy.org)

     "Piramida czytelnicza", którą próbowaliśmy ustawić, była nawiązaniem do projektu o tej samej nazwie promującego czytelnictwo w klasach młodszych naszej szkoły. Akcja Jak nie czytam, jak czytam spotkała się z dużym entuzjazmem wśród uczniów i nauczycieli. Już podczas ogłaszania w klasach pojawiały się ciekawe pomysły realizacji, które może wykorzystamy w przyszłym roku. Niewielką przeszkodą była niesprzyjająca pogoda. Termin wydarzenia kolidował z wyjściami kilku klas oraz festynem z okazji Dnia Dziecka organizowanym w szkole. Pomimo to bardzo się cieszymy, że wzięliśmy udział w tegorocznej edycji i już zbieramy pomysły i siły na rok następny.


     Tydzień Bibliotek

     Nasz Tydzień Bibliotek był nieco krótszy, niż zwykle. Spowodowane to było wyjazdem na zieloną szkołę. Jednak po powrocie zainaugurowałyśmy kolejną edycję plebiscytu książkowego Książka na słoneczny dzień i zorganizowałyśmy wystawę zdjęć, które były robione podczas akcji Sleeveface. Poza tym maj okazał się bardzo dobrym miesiącem dla biblioteki- otrzymaliśmy dotację na zakup nowych książek! yes Szukajcie na dolnym korytarzu specjalnie oznaczonego pudełka i dajcie nam szansę na spełnienie Waszych książkowych marzeń! laugh

              

     A tak prezentuje się nasza wystawa...


     Sleeveface, czyli ubierz się w książkę

     Pod taką nazwą odbyła się w bibliotece akcja zorganizowana przez członków Koła Teatralnego Drama, działającego w naszej szkole. Akcja ma na celu promocję książek i kreatywnego sposobu ich wykorzystania. Dzięki specjalnie wybranym książkom i użyciu aparatu fotograficznego, stworzyliśmy ciekawe fotografie. Akcja spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęcie, zaangażowali się w nią nie tylko dzieci, lecz także nauczyciele. A oto przedsmak naszej planowanej wystawy...

                             


     Nowości książkowe

     Nasza półka nowości od jakiegoś czasu pęka w szwach. A to dzięki książkom zakupionym po akcji przeprowadzonej przez  Radę Rodziców. Za pieniądze zebrane na rzecz biblioteki w kiermaszu, udało nam się zakupić zdecydowaną większość zgłoszonych tytułów. Książki do zakupu były wybierane na podstawie wyników plebiscytu oraz wpisów do zeszytu. Taka forma promocji czytelnictwa to czysta przyjemność! wink

                                


     Randka w ciemno z książką heart

     10 lutego odbyła się w bibliotece akcja Randka w ciemno z książką pod hasłem Daj się zauroczyć na ferie. Zasada zabawy jest prosta - czytelnik przychodzi i wypożycza książkę w ciemno. Książka - niespodzianka jest opakowana, więc nie zasugeruje się ani okładką ani autorem ani tytułem. Jedyne, co wskazuje na tematykę, to zdanie umieszczone na papierze, w który obłożona jest dana książka. Tak, jak to bywa z randkami, ta biblioteczna też mogła okazać się udana lub nie... wink

                heart  heart  heart           


     Literacki wtorek

     13 grudnia uczniowie klasy 3d uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Małgorzatą Strzałkowską. Pani Małgorzata odwiedziła Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Warszawie, by w ramach Literackiego wtorku spotkać się z przybyłymi dziećmi. Uczniowie naszej szkoły byli żywo zainteresowani twórczością i warsztatem pracy p. Strzałkowskiej, zadawali pytania, jak też słuchali w skupieniu tego, co autorka ma do przekazania. Dzieci mogły także otrzymać imienną dedykację autorki w świeżo zakupionych książkach. Wszyscy byli bardzo zadowoleni po spotkaniu! yes


     Mikołajki w bibliotece

     6 grudnia, tradycyjnie już, obchodziliśmy w bibliotece Mikołajki. Z tej okazji rozdawaliśmy drobne upominki wszystkim, którzy się u nas pojawili. Gadżety związane z książkami i czytelnictwem były dodatkową motywacją, by wpaść do biblioteki chociaż na chwilę. Rekordziści zgromadzili pokaźną kolekcję czytelniczych pamiątek wink

      


     Warsztaty literackie

     1 grudnia w klasach I-III odbyły się warsztaty literackie poświęcone uwielbianej przez naszych Czytelników serii książek "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Dzieci miały okazję poznać tajniki powstawania książek, sprawdzić swoje umiejętności rozwiązywania zagadek i łamigłówek oraz zaznajomić się z najnowszymi przygodami młodych detektywów. Tego dnia zabawa była przednia, a biblioteka odnotowała ogromny wzrost wypożyczeń książek z serii o Lassem i Mai smileyyes


     Zeszyt spełniający czytelnicze marzenia

      

      

     Grudzień to miesiąc wyjątkowy i magiczny! Dzięki wielkim sercom uczestników kiermaszu zorganizowanego przez Radę Rodziców Wasze czytelnicze marzenia mają szansę się spełnić! laugh W tym niebieskim zeszycie, przedstawionym na powyższym zdjęciu, możecie zapisywać propozycje książek, które chcielibyście wypożyczać ze szkolnej biblioteki, a jest ich mało lub nie ma wcale. Zeszyt jest dostępny w bibliotece szkolnej na stoliku. Zapraszamy! A jeśli biblioteka jest dla Ciebie za wysoko... szukaj na dole pudełka z poniższym logo i wrzuć tam swoją propozycję książki. wink

      

      


     Pasowanie na Czytelnika

     29 listopada 2016 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. Pierwszaki przyrzekły szanować książki, troszczyć się o nie oraz często korzystać ze szkolnej biblioteki. Obejrzały specjalnie dla nich przedstawienie pt. "Kopciuszek"przygotowane przez p. Aleksandrę i członków koła teatralnego. Na koniec każdy z uczestników imprezy otrzymał certyfikat czytelnika oraz książkową zakładkę od zaprzyjaźnionych wydawnictw. Pierwszakom gratulujemy i zapraszamy jak najczęściej! smiley

                             

            

                       

                                  

           Dzień Biblioterapii

     14 listopada 2016 roku w 19. rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we wrocławskim sądzie obchodzono I Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy na stronę PTB: http://www.biblioterapiatow.pl/

      

      


     Bookcrossing- uwolnij książkę!

     Do naszej szkoły zawitała na stałe półeczka bookcrossingowa! yes Bookcrossing to idea darmowego przekazywania książek innym w publicznych miejscach, często specjalnie w tym celu utworzonych. O co chodzi w bookcrossingu? Jeśli masz w domu książkę, która jest już przeczytana, a mogłaby posłużyć innym, to możesz ją zanieść na półkę bookcrossingową. Przy okazji możesz znaleźć tam też coś dla siebie. W ten sposób dajemy książkom tzw. "drugie życie", nie "więzimy" ich w domach na półkach, ale przekazujemy dalej.

     Jesli chodzi i o naszą szkolną półkę bookcrossingową, to jest ona zupełnie wyjątkowa! smiley Po pierwsze- wykonał ją specjalnie dla uczniów p. Piotr Wasilewski. Po drugie- jest to półka ekologiczna- wykonana z kartonów, które, tak jak książki z bookcrossingu, dostały swoje drugie życie. Ponadto półka pomalowana jest ekologiczną farbą. Półeczka znajduje się na pierwszym piętrze obok s. 12. Zachęcamy do korzystania!

                         


     Nie pamiętam tytułu, ale okładka była czerwona

     To tytuł kampanii, prowadzonej w bibliotece. Kampania, poprzez zabawną, przyciągającą wzrok formę, ma na celu uzmysłowienie uczniom, jak ważna przy poszukiwaniu książki jest znajomość jej podstawowych danych, takich jak choćby autor i tytuł. A oto kilka zdjęć z wystawki...

                     

      


     Książka to dopiero początek...

     Tak głosi hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który jak co roku odbywa się w październiku. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was wiele ciekawych inicjatyw. Właśnie w październiku rusza nasza szkolna Wielka Liga Czytelników, odbędzie się także Konkurs Pięknego Czytania, Bookcrossing, jak i inne wydarzenia, do udziału w których gorąco Was zachęcamy. 

                                        


     Karta rowerowa

     Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom - podajemy link do publikacji Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa. Jest to pierwszy  podręcznik bezpiecznej komunikacji. Książeczka zawiera przepisy i reguły, których znajomość pomoże Wam uzyskać kartę rowerową – Wasze pierwsze prawo jazdy, potrzebne do prawidłowego poruszania się po drogach. Owocnej lektury! smiley

     Link do publikacji: http://www.mrbrd.mazovia.pl/images/dokumenty/kodeks.pdf

      


     Zapraszamy do biblioteki od 12.09.2016 r. już nie tylko po podręczniki szkolne! smiley

           Rok szkolny 2015/2016


     W czerwcu zostały wręczone nagrody za czytelnictwo. Tytuł Szkolnego Mistrze Czytelnictwa oraz Szkolnego Mistrza w Czytaniu Komiksów otrzymało duże grono0 uczniów z kl. I-VI. Gratulujemy i życzymy udanych wakacji! smiley


     Skontrum w bibliotece

     W kwietniu biblioteka przeprowadzała skontrum. Była nieczynna dla użytkowników.


     Pasowanie na czytelnika

     9 marca odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. Tradycyjnie już pierwszaki obejrzały przygotowane specjalnie dla nich przedstawienie, wykonywały przydzielone im zadania, a także złożyły uroczystą przysięgę. Na koniec każdy z uczestników imprezy otrzymał zestaw pamiątkowych upominków przekazanych przez Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Nasza Księgarnia oraz Fundację Nowoczesna Polska.

     Serdeczne podziękowania dla młodych aktorów z koła teatralnego przygotowanych pod kierunkiem p. Oli smiley


     Coraz bliżej święta

     Grudzień to czas przygotowań do pięknych Świąt Bożego Narodzenia. Klimat udzielił się także nam, czego efekty można zobaczyć już na drzwiach prowadzących do szkolnej biblioteki wink W środku czeka jeszcze więcej atrakcji! W okresie mikołajkowym do każdej wypożyczonej książki dajemy drobny upominek. Zachęcamy też do wypożyczenia książek na ferie świąteczne.

      

                                         

      

     Zapraszamy serdecznie!

      


     Bohaterowie naszych lektur

     8 grudnia 2015 r. odbyła się w szkole impreza Bohaterowie naszych lektur, która miała na celu przede wszystkim promowanie czytelnictwa oraz integrację zespołów klasowych. Poszczególne klasy losowały wcześniej tytuły książek, następnie uczniowie wraz z wychowawcami przebierali się za bohaterów wylosowanych lektur, przygotowywali także scenki z nimi związane. Podczas uroczystości każda z klas mogła zaprezentować swoje dokonania, czego efekty można zobaczyć w galerii. Komisja konkursowa oceniała skrupulatnie przygotowanie dzieci i ich nauczycieli, a następnie po obradach ogłosiła następujący werdykt:

     KLASY IV

     I miejsce - kl. IVd

     II miejsce - kl. IVa

     III miejsce - kl. IVc

     KLASY V

     I miejsce - kl. Va

     II miejsce - kl. Vc

     III miejsce - kl. Vb

     KLASY VI

     I miejsce - kl. VId

     II miejsce - kl. VIa

     III miejsce - kl. VIc, VIe

      

     yes  Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!  laugh

      


     Zmiany, zmiany, zmiany...

     W listopadzie wiele zmian w naszej bibliotece. Pracę rozpoczęła p. Aleksandra Szczudło-Śmiechowska, a do biblioteki dotarła pierwsza porcja nowiutkich, pachnących książek, zakupionych w ramach programu Książki naszych marzeń. To Wy, drodzy uczniowie, wybraliście większość z nich smiley A tak prezentuje się obecnie nasza półeczka nowości bibliotecznych...

      


     Konkurs Pięknego Czytania

     21 października odbył się w naszej bibliotece finał Konkursu Pięknego Czytania, w którym brali udział uczniowie z klas II i III. Do udziału zgłosiło sie kilkudziesięciu uczestników, natomiast do ścisłego finału zakwalifikowało się 21 osób. Wszystkie zgłoszone osoby zaprezentowały się przed Komisją Konkursową, która skrupulatnie przyznawała i liczyła punkty poszczególnych finalistów.

     Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i umiejętności!

     Wyniki konkursu w zakładce "Konkurs Pięknego Czytania". Nagrody zostaną wręczone na apelu podsumowującym pracę w I semestrze.


     Witamy w nowym roku szkolnym

     Śpieszymy do Was z radosną nowiną- można juz wypożyczać książki w szkolnej bibliotece! smileyJednocześnie zawiadamiamy, że wielkimi krokami nadchodzi październik, w którym obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku obchody będą sie odbywały pod hasłem Biblioteki szkolne rządzą. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

           Rok szkolny 2014/2015


     Dzień Mamy

     Wszystkim Mamom czytelników naszej biblioteki składamy najlepsze życzenia z okazji ich święta!


     Bajczytanki Pani Hanki po raz drugi

     W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek dzieci z klas I i III miały okazję spotkać się z autorką wierszy dla najmłodszych - p. Hanną Niewadomską. Było to już drugie spotkanie najmłodszych uczniów naszej szkoły z Panią Hanną.


     Majowe święta

     W bibliotece szkolnej zaprezentowano wystawkę dotyczącą majowych świąt, Konstytucji oraz Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

                 


     2015 - Rok Jana Pawła II

     Sejm RP ustanowił rok 2015 Rokiem Jana Pawła II. Z tej okazji zaprezentowano w bibliotece wystawę poświęconą temu Wielkiemu Polakowi.

           


     Ogólnopolskie Wybory Książek

     17 marca odbyły się w naszej szkole Ogólnopolskie Wybory Książek zorganizowane przez szkolną bibliotekę. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

                            


     Spotkanie autorskie z Marcinem Sczygielskim

     Dnia 24.02.2015r. biblioteka szkolna zorganizowała wycieczkę dla klasy V B, która uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Marcinem Szczygielskim i jego najnowszą książką „Tuczarnia motyli” (kontynuacja „Czarownicy piętro niżej”). Spotkanie miało miejsce w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Gocławskiej 4 na Pradze Południe.

     Uczniowie w skupieniu słuchali opowieści Marcina Szczygielskiego o przygodach Majki z Warszawy opisanych w najnowszej książce. Wysłuchali kilku najzabawniejszych jej fragmentów oraz zadawali mnóstwo dociekliwych pytań.

     Podczas spotkania była również możliwość nabycia książek na stoisku stołecznego Wydawnictwa BAJKA. Uczniowie, którzy posiadali egzemplarze powieści otrzymali od autora osobistą dedykację.

     Słowem – było fantastycznie!

                         

      


     Obycie umila życie

     Na przełomie pierwszego i drugiego semestru w klasach młodszych odbył się konkurs nt. znajomości zasad savoir-vivre. Celem konkursu było wyłonienie Szkolnego Mistrza Dobrych Manier. Spośród biorących udział w konkursie dzieci kilka dziewczynek zdobyło komplet punktów, zdobywając tym samym zaszczytny tytuł. Szkolnymi Mistrzyniami Dobrych Manier zostały: Kasia Kampka, Zosia Kicińska i Magda Golińska z kl. 3b, Zosia Saniewska i Róża Popiel-Machnicka z kl. 3a oraz Natalia Wachowska z kl. 2b.

     Dziewczynom serdecznie gratulujemy, a innym uczniom życzymy, by mieli odwagę brać przykład ze swoich koleżanek!

      


     Bajczytanki Pani Hanki

     4 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Panią Hanną Niewiadomską - autorką wierszy dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas drugich i trzecich. Mogli wówczas wysłuchać wierszy autorki, poznać warsztat pracy poety, a nawet stworzyć wspólny wiersz z Panią Hanką. Na koniec autorka podpisywała dzieciom książki swojego autorstwa. Spotkanie upłynęło w bardzo radosnej, miłej i twórczej atmosferze.

                                   

      


     Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece szkolnej odbyło się kilka imprez towarzyszących. Zorganizowano konkurs plastyczny dla klas młodszych na plakat reklamujący bibliotekę szkolną pt. "Biblioteka- moje miejsce w szkole". Zwycięska praca zdobi stronę internetową biblioteki. W październiku została też zaprezentowana wystawa pt. "Magiczny świat baśni Pana Andersena". Przeprowadzono także plebiscyt "Książkowa lista przebojów". Poza tym reklamowano i promowano owe wydarzenia poprzez plakaty oraz hasła rozmieszczone w szkole.

            

     Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     Jak co roku, w październiku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Początkowo świętowano tylko jeden dzień, a od 2008 roku obchody trwają cały miesiąc.

     Także w naszej szkole włączamy się w obchody tego święta. W tym roku hasłem przewodnim jest „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie” autorstwa Umberto Eco.

     W październiku w bibliotece szkolnej:

     - książkowa lista przebojów;

     - konkurs plastyczny „Biblioteka – moje miejsce w szkole”;

     - wystawa „Magiczny świat baśni Pana Andersena”;

     - wystawa prac konkursowych.

     Zapraszamy do wspólnego świętowania! :)


      

     29 września - Dzień Głośnego Czytania

     Dnia 29 września 2014 r. biblioteka zorganizowała w naszej szkole DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.

     Tego dnia Pani Pielęgniarka Elżbieta Rawa-Wiśniewska, Pani Psycholog Katarzyna Rozmarynowska-Borek, Pani Sylwia Łakomiec i nauczyciele bibliotekarze w dobrym humorze i z  ciekawymi lekturami udały się do klas I – III, by głośno czytać interesujące fragmenty literatury dla dzieci.

     Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali czytanych fragmentów książek i chętnie włączali się do dyskusji na temat treści poznanych utworów.

      


      

     Rok szkolny 2013/2014

     Co to jest bookcrossing?

      

     Jest to nieodpłatne przekazywanie książek, poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.

     Inaczej bookcrossing nazywany jest uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książkokrążeniem.

      

     Idea bookcrossingu

      

     Jak mawiają bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, […] książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane. Książki mogą być więc zostawiane w przypadkowych miejscach, jak tramwaj, park, uczelnia itd. i są wówczas opatrzone specjalną informacją, najczęściej w formie bookcrossingowej nalepki, np.:

                 Bookcrossing w naszej szkole

      

     Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji bookcrossingu organizowanej przez Bibliotekę SP nr 69 w Warszawie, która odbędzie się w dniach 24 marca – 4 kwietnia 2014 roku.

      

     Zasady:

     1. Książki, którymi chcemy się wymienić zostawiamy w specjalnie oznaczonym miejscu w bibliotece szkolnej (uczniowie i rodzice) oraz w pokoju nauczycielskim (nauczyciele i inni pracownicy).
     2. Książkami wymieniamy się jeden na jeden, czyli przynosząc jedną książkę do wymiany możemy zabrać  jedną do domu.
     3. Wymieniane książki powinny być w dobrym stanie.
     4. Książki z biblioteki (opatrzone pieczątką) nie biorą udziału w akcji.
     5. Książki, które nie zostaną zabrane z półek 4 kwietnia 2014 roku przechodzą na własność Biblioteki SP nr 69 w Warszawie.

                                     

          ZAPRASZAMY!

      

     Pasowanie na czytelnika

     4 lutego 2014 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników Biblioteki SP nr 69 w Warszawie. Pierwszoklasiści zostali w tym dniu jej pełnoprawnymi użytkownikami, choć do biblioteki zaglądają już od dłuższego czasu.

     Tego dnia, specjalnie dla najmłodszych uczniów, nauczyciele bibliotekarze wraz z p. Jolantą Andrzejczak oraz uczniami z klasy 2c przygotowali przedstawienie nt. książek i biblioteki. Podczas bajkowego spotkania z Królową Książką, Królem Czytelnikiem oraz ich poddanymi pierwszaki poznały zasady poszanowania książek i czasopism, śpiewały piosenki oraz odpowiadały na różne pytania. Pod koniec uroczystości pierwszoklasiści, w uroczysty sposób, złożyli stosowne przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników.

     Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały Certyfikaty Czytelnika, książki ufundowane przez Wydawnictwo Media Rodzina (http://www.mediarodzina.com.pl/), a także zakładki książkowe od Wydawnictwa Nasza Księgarnia (http://www.nk.com.pl/), Wydawnictwa Skrzat (http://www.skrzat.com.pl/) oraz Wydawnictwa Znak (http://www.znak.com.pl/).

      

     Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości :)

      

      

           

      

                            

      

     Mikołajki

     6 grudnia to jedna z bardziej atrakcyjnych dat w kalendarzu każdego młodego człowieka. Tego dnia od wielu lat obchodzone są Mikołajki. Także i w szkolnej bibliotece nie zapomniano uczcić w sposób szczególny tej daty. Każdy wypożyczający tego dnia książkę otrzymywał od czekoladowego Mikołaja prezent w postaci książkowej zakładki. Wydarzeniu towarzyszyła gazetka pt. Święty Mikołaj – historia prawdziwa.

      

     W grudniu odbyły się także konkursy pt. Czy znasz wiersze Juliana Tuwima? w podziale na dwie kategorie wiekowe. Wydarzenie mało na celu zakończenie obchodów Roku Juliana Tuwima w naszej szkole. Uczniowie skrupulatnie przygotowali się do konkursu, co sprawdzone zostało odpowiednim testem. W kategorii klas IV-VI wygrała Joanna Mali z klasy 4a. Drugie miejsce zajęła Jula Wilicka (kl. 4a), a trzecie Marika Sagan (kl. 4b). W kategorii klas II-III konkurencja była większa, a wyniki bardzo wyrównane.  Podium zdominowała klasa 2C. Zwyciężyli Franek Czajnik oraz Jeremi Hyska. Drugie miejsce zajęła Tosia Kwaśniewska, natomiast miejsce trzecie przypadło Uli Mazurkiewicz oraz Wojtkowi Bukatowi. Komisja postanowiła wyróżnić także Michała Wieteckiego. Gratulujemy nie tylko nagród, ale również świetnego przygotowania i chęci.

      

     Grudzień to także miesiąc, w którym szczególnie dużo czasu poświęcamy przygotowaniom do Świąt Bożego Narodzenia. W bibliotece przygotowania zaczęły być widoczne już od Mikołajek. Później dodatkowo pojawiły się świąteczne dekoracje, wystawy nt. tradycji i zwyczajów, a niekiedy można było usłyszeć  w bibliotece także piękne kolędy i pastorałki.

     Dzień Postaci z Bajek

     5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dziewczynki z klasy 3b uczęszczające na zajęcia Akademia Czytelnika, przygotowały pod okiem pani Beaty Kality krótkie występy dla uczniów klas pierwszych. Przebrane za bajkowe postacie dziewczynki czytały dzieciom krótkie bajki, zadawały powiązane z nimi zagadki, rozdawały zakładki książkowe i kolorowanki tematyczne oracz częstowały cukierkami. Wszyscy uczniowie klas pierwszych byli żywo zainteresowani występem starszych koleżanek. Poniżej znajduje się kilka zdjęć z wydarzenia.

     Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

      

     W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w  1999 roku. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem Biblioteki szkolne – bramy do życia.

     Biblioteka naszej szkoły zaproponowała uczniom w tym czasie wiele ciekawych propozycji.

     Inauguracją obchodów święta był Dzień Głośnego Czytania, podczas którego panie bibliotekarki oraz wyznaczeni uczniowie czytali głośno w bibliotece fragmenty klasyki literatury dziecięcej.

     Przeprowadzono także konkurs plastyczny pt. Moje ulubione zwierzątko z bajki dla najmłodszych uczniów naszej szkoły (klasy I-III). Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, zgłoszono bowiem ponad 60 wspaniałych prac plastycznych.  Zwycięzcy zostali nagrodzeni, a wszystkie prace zaprezentowano w postaci wystawy w dolnym holu szkolnym.

     W październiku przeprowadzono również wśród czytelników sondę pt. Czytam, bo… . Z wynikami sondy można zapoznać się na wystawce oraz na stronie biblioteki.

     Uczniowie wraz z paniami bibliotekarkami przeprowadzili krótkie wywiady z nauczycielami nt. ulubionych książek z dzieciństwa. Opracowanie i wystawę pt. Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli zaprezentowano później w bibliotece.

     Biblioteka szkolna to także miejsce, w którym odbywają się inne wystawy czasowe. W październiku przygotowałyśmy i zaprezentowałyśmy w bibliotece (oprócz wspomnianych wcześniej):

     • wystawę ciekawostek językowych nt. biblioteki, książki i informacji,
     • wyniki sondy pt. Czytam, bo…
     • wystawę plastyczno-literacką nt. jesieni,
     • wystawę wierszy zgłoszonych na konkurs pt. Z warzywami żyję w zgodzie – jem je co dzień,
     • wystawę poświęconą zmarłym w październiku: Joannie Chmielewskiej i Edmundowi Niziurskiemu.

     Ponadto jedna z klas piątych odwiedziła w październiku Czytelnię Naukową nr 4, gdzie odbyła się lekcja biblioteczna nt. bibliotek publicznych.

     Czytam, bo…

     Wybrane odpowiedzi.

     Czytam, bo lubię, ponieważ uczę się nowych słów, uczę się ortografii, mam większą wyobraźnię.

     Czytam, ponieważ sprawia mi to przyjemność. Kiedy czytam przenoszę się do świata fantazji i poezji.

     Czytam, bo w naszej bibliotece jest dużo interesujących książek.

     Czytam, bo lubię kryminały.

     Czytam, bo uczę się ortografii i  poznaję opowieści.

     Czytam, bo to dobry sposób na nudę.

     Czytam, bo w bibliotece są zawsze fajne książki.

     Czytam, bo kocham nieograniczoną wyobraźnię.

     Czytam, bo książki to najciekawsze rzeczy na świecie.

     Czytam, bo lubię uzyskać różne informacje.

     Czytam, bo książki są ciekawe np. Straszne historie (Niesamowici Egipcjanie). Mnie takie historie właśnie interesują.

     Czytam, bo książka uczy mnie wyobrażać sobie różne rzeczy, których nie można zobaczyć w rzeczywistości.

     Czytam, bo tam są obrazki i można się z nich uczyć.

     Czytam, bo kocham książki.

     Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     Od 1999 roku w październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto zostało ustanowione przez International Association of School Librarianship - IASL (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego).

      

     Tegoroczne hasło obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:

      Biblioteki szkolne – bramy do życia

      

     W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza Biblioteka przygotowała kilka atrakcyjnych wydarzeń:

     °         konkurs plastyczny pt. Moje ulubione zwierzątko z bajki dla uczniów z klas I – III.

     Z zasadami konkursu można zapoznać się na stronie internetowej biblioteki oraz tablicach informacyjnych poszczególnych klas (przy szatniach);

     °         sondę dla uczniów pt. Czytam, bo…;

     °         akcję Dzień Głośnego Czytania;

     °         wystawę pt. Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli prezentowaną w bibliotece szkolnej;

     °         ciekawostki językowe nt. książki, biblioteki i informacji;

     °         wystawę pokonkursową pt. Moje ulubione zwierzątko z bajki.

      

     Planowane są także okazjonalne niespodzianki dla najwierniejszych użytkowników bibliotekiJ Akcja trwa do końca października.

      

     Zachęcamy do włączenia się w szkolne obchody

     Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!

      

      


      Rok szkolny 2012/13


     Tydzień Bibliotek

      

     Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało w dniach 8-15 maja 2013 r . Tydzień Bibliotek pod hasłem „ Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. W tym szczególnym dla czytelników i bibliotekarzy Tygodniu, nasza biblioteka zorganizowała cykl spotkań i imprez. I tak:

     8 maja – świętowałyśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek,

     9 maja – dzieci wykonywały prace techniką ORIGAMI,

     10 maja – odbyły się zajęcia z EKO-BIŻUTERII,

     13 maja – dzieci tworzyły prace metodą NIBY-PŁÓTNO,

     14  maja – dzieci miały okazję stworzyć artystyczne FOTOGRAFIE naszej biblioteki,

     15 maja –  dziewczęta uczyły się HAFTU KRZYŻYKOWEGO.

      

     To był wyjątkowy tydzień w naszej bibliotece. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem wśród dzieci. Powstało wiele ciekawych prac, które możecie obejrzeć w galerii.

      

     Dzień czekolady

     12 kwietnia 2013 roku po raz kolejny obchodzono najsłodszy dzień w roku, czyli Światowy Dzień Czekolady. Szkolne obchody  święta przeniesiono na 17 kwietnia.

     Z tej okazji w bibliotece można było obejrzeć film pt. Charlie i fabryka czekolady oraz przeczytać i obejrzeć gazetkę nt. czekolady. Dzieci mogły napisać wiersz dotyczący smakołyków, a także narysować czekoladowe pyszności. Podczas szkolnych obchodów Dnia Czekolady przeprowadzono także quiz z zagadkami. Każdy uczeń naszej szkoły, który  brał udział we wspomnianych zajęciach tematycznych w bibliotece, otrzymał słodki, czekoladowy drobiazg.

     Zdaniem Pań Bibliotekarek i uczniów był to zdecydowanie najsłodszy dzień tego roku w bibliotece szkolnej! :)

               


      

     Bookcrossing w bibliotece szkolnej

      

     Od 18 do 27 marca 2013 roku w bibliotece szkolnej odbył się Bookcrossing w bibliotece szkolnej. Akcja polegająca na wymianie książek cieszyła się bardzo dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Każdego dnia chętni uczniowie przynosili do biblioteki książki do wymiany i zostawiali je w specjalnie oznaczonym miejscu, zabierając ze sobą inne publikacje z bookcrossingowej półki. Biblioteka przygotowała także stanowisko wymiany książek dla nauczycieli i pracowników szkoły w pokoju nauczycielskim, jednak aktywność dzieci znacznie przewyższyła w tej kwestii aktywność dorosłych. ;)

     Książki, które zostały w bibliotece po zakończeniu akcji bookcrossingowej dołączyły do zbiorów, dzięki czemu mogą z nich korzystać wszyscy użytkownicy biblioteki. :)


      

     Walentynki już za nami...

      

     I nam udzielił się walentynkowy nastrój. Razem z uczniami klas młodszych przygotowano wystrój sali. Dzieci tworzyły walentynkowe serduszka, malowały laurki. Był to też czas do rozmów o miłości, przyjaźni, serdeczności i wzajemnym zaufaniu.

      

      

     Biblioteka szkolna z okazji Święta Zakochanych ogłosiła konkurs na Wiersz Walentynkowy. Powstały trzy wiersze, które prezentujemy poniżej.

      

      

     Dla wszystkich poetek przygotowano drobne upominki. 


     Pasowanie na czytelników

     27 lutego 2013 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników Biblioteki SP nr 69 w Warszawie. Pierwszoklasiści zostali w tym dniu jej pełnoprawnymi użytkownikami.

     Specjalnie dla  najmłodszych uczniów nauczyciele bibliotekarze wraz z uczennicami klasy 6b przygotowały przedstawienie oraz szereg innych atrakcji.

     Pierwszaki w tym dniu zapoznały się z regulaminem biblioteki, zasadami poszanowania książek i czasopism, brały udział w konkursach z zagadkami. Pod koniec uroczystości pierwszoklasiści, w bardzo uroczysty sposób, złożyli stosowne przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników.

     Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe certyfikaty przygotowane przez Panią Beatę i Panią Agnieszkę z biblioteki oraz kalendarze ścienne ufundowane przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia (http://www.nk.com.pl/).

      

     Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości, która znajduje się w zakładce album fotograficzny :)


      

      

     W grudniu przygotowano wraz z Panią Agnieszką Piechnik  akcję Czytanie na Boże Narodzenie. Przedsięwzięcie miało na celu czytanie historii i opowiadań świątecznych dla klas najmłodszych. W przeprowadzenie akcji czynnie włączyły się uczennice z klasy 4e, które czytały maluchom opowiadania, przeprowadzały konkursy oraz śpiewały i grały kolędy. Była to bardzo miła niespodzianka dla najmłodszych uczniów naszej szkoły :)

      

                         


      

     W ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkolnej bibliotece rozpoczęliśmy realizację cyklu Biblioteka prezentuje, którego celem jest zaprezentowanie sylwetek wartościowych twórców literatury oraz ich dorobku piśmienniczego.

     Cykl Biblioteka prezentuje otworzyła wystawa dotycząca Astrid Lindgren. Wybór autorki nie był przypadkowy – 14 listopada 2012 roku obchodziliśmy 105. rocznicę urodzin znanej Szwedki.

     Z wystawy można było się dowiedzieć podstawowych informacji dotyczących Astrid Lindgren – przeczytać notkę biograficzną, ciekawostki z życia autorki, jak też obejrzeć zdjęcia. Odwiedzającym bibliotekę zaprezentowałyśmy także wykaz książek Astrid Lindgren dostępnych w naszej bibliotece oraz wystawę tych publikacji. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród użytkowników biblioteki, chętnie przeglądali oni wystawione książki, często wypożyczając je do domu.

     Zachęcamy do częstszego zaglądania do biblioteki oraz zainteresowania się cyklem Biblioteka prezentuje. Kolejna odsłona będzie dotyczyć Małgorzaty Musierowicz.

      

      

          


     Wyniki - Plebiscyt na najciekawszą książkę:

      

      

     Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który przypada w październiku, uczniowie naszej szkoły głosowali na najciekawszą książkę.

      

     W plebiscycie zwyciężyła seria książek C. S. Lewisa - Opowieści z Narnii

     Najczęściej wskazywanym tytułem serii był: Lew, Czarownica i Stara szafa.

      

      

     Wśród wymienianych autorów znaleźli się również:

     Kathleen Rowling, Megan McDonald, Astrid Lindgren, Grzegorz Kasdepke, Neil Gaiman, Siergiej Michałkow, Maria Kownacka, Łukasz Wierzbicki, Jan Grabowski, Rafał Kosik, M. P. Kozlowsky, Roderick Gordon, Brian Williams, Agnieszka Błotnicka, Jack London,  Erick Knight, Jeff Kinney,  Mira Lobe,  Zbigniew Nienacki,  Suzanne Collins,  Anthony Horowitz.

      

     Wszystkim głosującym dziękujemy za udział w plebiscycie :).

      


      

      

     PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

      

     Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych odbyły się 18 października 1999. Święto obchodzone było corocznie, w czwarty poniedziałek października, do 2007 roku. W 2008 roku "miesiąc" zastąpił poprzednie święto, odbywające się przez cały październik i tak jest do dzisiaj.

      

     W 2012 roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzimy pod hasłem: "Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości".

      

     Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do uczestnictwa w tym święcie.

     W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza Biblioteka przygotowała kilka atrakcyjnych wydarzeń:

     • konkurs plastyczny pt. Miś moich marzeń dla uczniów z klas I – III.                                                                                      
     • Z zasadami konkursu można zapoznać się na stronie internetowej  biblioteki (zakładka Konkurs - Miś moich marzeń) oraz tablicach informacyjnych poszczególnych klas (przy szatniach);
     • konkurs plastyczno-literacki dla uczniów z klas IV – VI pt. Biblioteka moich marzeń. Z zasadami konkursu można zapoznać się na stronie internetowej biblioteki (zakładka Konkurs – Biblioteka moich marzeń) oraz tablicach informacyjnych;
     • plebiscyt na najciekawszą książkę. Zgłoszenia książki do plebiscytu można dokonać w bibliotece poprzez wrzucenie kartki z danymi książki (autor, tytuł) oraz zgłaszającego (klasa) do specjalnego pudełka;
     • rozpoczęcie cyklu Biblioteka prezentuje, w ramach którego przedstawiani będą wybrani autorzy wraz z ich dorobkiem  piśmienniczym.

      

     W najbliższym czasie na ladzie przy wejściu do szkoły pojawi się specjalnie oznaczony pojemnik. Każda z osób odwiedzających szkołę będzie mogła wylosować z niego ciekawą, godną uwagi sentencję. Akcja trwa do końca października.

      


     MAM PRAWA, ALE I OBOWIAZKI

     Spotkanie z okazji Roku Korczakowskiego

      

         W tym roku przypada 70–ta rocznica śmierci Janusza Korczaka, lekarza, pedagoga i pisarza. Był on pierwszym najważniejszym Rzecznikiem Praw Dziecka w Polsce. Sformułował te prawa i stały się one ważnym wkładem zgłoszonej przez Polskę Konwencji o Prawach Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r.

      

     Pamiętamy, że w parze z prawami zawsze idą obowiązki.

      

     Z okazji obchodów  Roku Korczakowskiego uczniowie z klasy VI c pod kierunkiem wychowawczyni pani Agnieszki Piechnik oraz nauczyciela bibliotekarza pani Joanny Jasińskiej 31.05.2012r przygotowali spotkanie dla klas I – VI.

      

      

        

      

        

      

        

      

        

        

      

        

      

      

     Rok szkolny 2010/2011

      

     Spotkanie z redaktorem naczelnym czasopisma Victor Junior

      11 kwietnia uczniowie wszystkich klas czwartych spotkali się z panią Ewą  Drygałą, która jest redatorem naczelnym dwutygodnika Victor Junior.

     Pani Ewa zapoznała dzieci z cyklem produkcyjnym pisma, opowiedziała, kto pracuje w redakcji, jak zbudowany jest artukuł, co znajduje sie  na stronie tytułowej pisma. Udzielała też odpowiedzi na  pytania uczniów.

      

     Serwetkowe wyklejanki- warsztaty decoupagu

      

     Przez cały semestr odbywały się w bibliotece cykliczne warsztaty decoupagu.

     Uczniowie klas piątych i czwartych wykonali ciekawe podkładki na stół i urocze bombki choinkowe.

     W najbliższym czasie ozdobimy metodą "serwetkową" serduszka i jaja wielkanocne.

      

     Jak powstaje książka?- zajęcia czytelnicze

      

     W styczniu klasy 1a, 1b, 2a,2e uczestniczyły w ciekawych i pomysłowych warsztatach z pisarką i ilustratorką książek dla dzieci p.Martą Pokorską- Wiśniewską.

     Dzieci dowiedziały się na czym polega praca praca twórcy książki.

     Samodzielnie wykonały prace platyczne.

     Ochoczo zakupiły też książki gościa :"Arcytrudny alfabet" i "Mysia rodzinka".

      

     Godło i barwy narodowe- zajęcia z p.Witoldem Lisowskim

      

     W styczniu klasy 4c i 4d uczestniczyły w zajęciach o charakterze patriotycznym.

     Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wygladało i zmieniało się godło w różnych okresach historycznych.

     Poznali też symbolikę naszych barw narodowych.  

     Zajęcia odbyły się w Bibliotece Publicznej dla Dzieci i Młodzieży przy ul.Odyńca 69    

      

     Rok Fryderyka Chopina

      W roku 2010 obchodzona była 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

     Z tej okazji:

     -  został ogłoszony konkurs plastyczny "Chopin wierszem malowany".

     -klasy 1c, 1b, 2b, 2d uczestniczyły w zajęciach o Fryderyku Chopinie w Bibliotece Publicznej dla Dzieci i Młodzieży przy ul.Odyńca 69.

     -zapraszamy Was do słuchania muzyki Fryderyka Chopin w bibliotece w każdy czwartek i piątek podczas przerwy 12.25-12.50 oraz   w każdy wtorek od godz.13.40 do 14.10.

     -obejrzeliście insenizację "Fryderyczek".

      

     Poznajemy biblioteki Mokotowa.

     "Jak korzystać z czytelni naukowych w naszej dzielnicy" ?

     Klasa 5c i 5b odwiedziły Czytelnię Naukową przy ulicy Wiktorskiej 10. Uczniowie poznali zasoby biblioteki i regulamin. 

     Brali udział w ćwiczeniach praktycznych przygotowujących do samodzielnego korzystania ze zbiorów czytelni.

     Witaj w naszej bibliotece.

     Klasa pierwsze zostały zaproszone do biblioteki szkolnej na pierwsze zajęcia. Uczniowie zapoznali się ze zbiorami biblioteki, z regulaminem oraz wypożyczyli pierwsze książki. Na zakończenie zajęć pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie czytelnika:

     "My, uczniowie pierwszej klasy,

     uroczyście przyrzekamy,

     że będziemy książki kochać,

     krzywdy zrobic im nie damy.

     I wskazówek i rad książek

     będziemy słuchać z uwagą.

     Obowiązki czytelnika

     traktować z powagą!

     Przyrzekamy!"

      

     Międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych.

       TAK ŚWIĘTOWALIŚMY  W NASZEJ SZKOLE  MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH.

      

                      12. 10 (wtorek)

                      Konkurs dla uczniów klas 5 - 6

                                             „Z przysłowiami za pan brat”

                     18.10 (poniedziałek)

                       Konkurs „Polska i światowa piłka  nożna”

                      21.10 ( czwartek)

                       Warsztaty „Serwetkowe wyklejanki”

                       25.10 ( poniedziałek)

                      Turniej dla uczniów klas 3 - 4

                                            „Znam te bajki”.

                      26.10 ( wtorek)

                      Loteria z zagadkami.

                     WSZYSTKIM CZYTELNIKOM DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNĄ ZABAWĘ:)

      

      

     Rok szkolny 2009/2010

      

     FRYDERYCZEK”

      

           W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina, wielkiego kompozytora i pianisty.

     Biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielką języka polskiego i nauczycielką plastyki włączyła się w te obchody.

     Aby nam przybliżyć postać wielkiego twórcy, uczniowie klas 4a, 4c, 5b, 6b na zajęciach w bibliotece przygotowali inscenizację

     pt. „FRYDERYCZEK”. Zaprosili na nią w dniu 27.05.2010 r. uczniów naszej szkoły.

     Scenariusz przedstawienia „ FRYDERYCZEK” przygotowany został w oparciu o wiersze Michała Rusinka, Wandy Chotomskiej, Czesława Janczarskiego i teksty własne opisujące życie młodego Chopina.

     Przedstawienie uświetniły utwory muzyczne Fryderyka Chopina wykonane przez uczniów naszej szkoły.

      

     Jako narrator wystąpił Jacek Szreniawski z kl. 6b.

     Słowami wierszy dzielili się uczniowie kl. 4c:

     Krzysztof Greloch

     Marek Muranowicz

     Morgan Renard

     Adam Stalmaszczyk

     Aleksandra Wójcik

     Miranda Zarzycka

     Agata Żurczak

     Kajetan Cygański kl.5b

      

     Utwory muzyczne Fryderyka Chopina wykonali:

      

     Jadwiga Koprowska kl. 4a - polonez G-moll,

     Julia Kuczmierowska kl. 4a - „Życzenie”

     Kajetan Cygański kl.5b - walc A-moll

     Aleksander Toporowski kl. 4a - polonez B-dur

      

     Sztuki walki:

     Adam Dobiecki kl.4c

     Adrian Karpiński kl.4c

      

     Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z „FRYDERYCZKA”

      Konkurs czytelniczy 

     WYNIKI KONKURSU ZE ZNAJOMOŚCI KSIĄŻKI "CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY".

      

     PRZYZNALIŚMY NAGRODY W DWÓCH KATEGORIACH:

     I - UCZNIOWIE KLAS 1 -3

     II - UCZNIOWIE KLAS 4 -6

      

     KATEGORIA I

      

     I MIEJSCE - Kaja Błaszczyk kl.2a

     II MIEJSCE - Ola Kietlicz -Wojnacka - kl.3d, Marta Sasin - kl.2a

     III MIEJSCE - Klaudia Wielądek - kl.3c 

      

     KATEGORIA II

      

     I MIEJSCE - Karolina Marrodan - Więch kl.6a, Paweł Turski kl.6a

     II MIEJSCE - Iga Klarkowska kl.6a

     III MIEJSCE - Juka Kulpińska kl.6a

      

      GRATULUJEMY!!!!  

      

     Mikołajki z Mikołajkiem 2009.
          

           1.XII.  biblioteka zorganizowała zajęcia czytelniczo – plastyczne dla klas drugich pod hasłem „Mikołajki z Mikołajkiem”. Podczas pierwszej godziny zajęć drugoklasiści słuchali fragmentów książki Sempe  i Gościnnego Mikołajek i inne chłopaki, odpowiadali na zagadki dotyczące książki oraz zaśpiewali piosenkę o Świętym Mikołaju.


      

      

      

      
          W drugiej części zajęć uczniowie klas drugich wykonywali okulary karnawałowe dla bohatera wysłuchanej książki.

            

      

      

     Fragmenty książki o Mikołajku zaprezentowały uczennice klasy VI a .
      


      

     Międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych.     PAŹDZIERNIK ZOSTAŁ OGŁOSZONY MIĘDZYNARODOWYM  MIESIĄCEM
     BIBLIOTEK SZKOLNYCH !

      

     Z tej okazji odbyła się w naszej bibliotece  loteria z zagadkamiJ,

     obejrzeliście galerię posterów „Moja ulubiona książka”

     wykonaliśmy również  zakładki do książek.

      

     Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org). 
     Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca  Bibliotek Szkolnych brzmi:
     "Biblioteki szkolne: Pełen obraz" (School Libraries: The Big Picture).

      

     Rok szkolny 2008/2009

      

     Tydzień Bibliotek:

      

      


         W dniach 8 – 15.V. 2009 r. obchodziliśmy Tydzień Bibliotek od hasłem „Biblioteka to plus”.
     Z tej okazji w bibliotece odbyła się loteria z zagadkami, głośne czytanie uczniom klas pierwszych, wycieczka do Biblioteki dla Niewidzących.

      

      

          18.V.2009 roku. uczniowie klasy III a odwiedzili Centarlną Bibliotekę dla Niewidzących. Z okazji 200- tnej rocznicy urodzin Ludwika Braille'a -twórcy pisma punktowego- uczniowie wysłuchali prelekcji, zwiedzili muzeum i wypożyczalnię książek dla niewidzących. Dzieci miały możliwość poznać przedmioty codziennego użytku przystosowane dla osób ociemniałych. Każde dziecko otrzymało folder z alfabetem Breille'a oraz swoje imię napisane pismem punktowym.

              

                       

           12. V . 2009 r. uczennice klas Va i VI a czytały fragmenty książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” młodszym kolegom z klas pierwszych.


           11.V. 2009 r. odbyła się loteria z zagadkami.Każdy czytelnik, który wypożyczył książkę, wziął udział w losowaniu nagród po uprzedniej prawidłowej odpowiedzi na pytanie z zakresu literatury dziecięcej.

                   

     Spotkania z ciekawymi ludźmi:
      

              

                6. IV.2009 r. w Bibliotece dla dzieci i młodzieży przy ul. Odyńca 69 klasa IV b spotkała się z podróżnikiem Bogumiłem Rzucidło. Opowiedział on nam o swojej ostatniej, fascynującej wyprawie do Indii. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek oraz zobaczyliśmy pokaz slajdów z wyprawy.

      

      

              24.III.2009r. klasy Vb,VIb, VIc uczestniczyły w spotkaniu z panią Joanną Roguską – Berdyn tłumaczką książki Francesco D'Adamo pt.„ Iqbal” . Tłumaczka zapoznała czytelników z przejmujacą, prawdziwą historią boheterskiego życia Iqbala Masih. Czytała fragmenty książki, prezentowała materiały multimedialne z podróży Iqbala do Europy i Ameryki. Zachęcała uczniów do pomagania dzieciom, które tej pomocy potrzebują. Uczniowie mogli kupić książkę z autografem i dedykacją tłumaczki.

      

               12.I.2009r. klasy IIIa, IIIb uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Joanną Papuzińską, zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną  ul.Wiktorska 10.

       Autorka opowiadała, o tym jak powstają jej książki, skąd czerpie pomysły do ich pisania oraz o najbliższych planach literackich.


      

            5.XI.2008r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach „Smaczne rymowanki” poprowadzonych przez panią Małgorzatę Strzałkowską, zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną przy ul. Litewskiej. Czytelnicy tworzyli wspaniałe kolaże z liści.  Prace powstałe podczas warsztatów zostały wyeksponowane na wystawie szkolnej.

     Wszyscy „smacznie” się bawili :-)

     Dodatkowo uczniowie koła plastycznego przygotowali ilustracje do wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej.
     Wszystkie prace zostały wystawione w Bibliotece Publicznej przy ul. Litewskiej.
                  Konkursy:

      

       Konkurs czytelniczy:

              

       9. XII. 2008r. w bibliotece odbył się konkurs ze znajomości książek Sempe, Goscinnego Wakacje Mikołajka,  Rekreacje Mikołajka.  Zwycięzcą konkursu został Staś Trojanowski uczeń klasy IId, drugie miejsce zajęła Roxana Dziurowicz uczennica klasy IVb, trzecie miejsce zajęła Marysia Niedziałek uczennica klasy IVb.

     Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom składamy gratulacje!!!

      

           Konkurs plastyczny

              Na przełomie listopada i grudnia biblioteka zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas drugich: Mój wymarzony prezent od Św. Mikołąja, Portret Św. Mikołaja. Zwycięzcami zostali:Weronika Czajka,Ania Linkiewicz - Imiejsce, Natalia Senatorska, Patryk Wodziński – II miejsce, Iza Pankowska, Patrycja Wybrańczyk – III miejsce, Maciek Tomaszewski - wyróżnienie. Gratulujemy!!!

         


     Mikołajki z Mikołajkiem 

         W listopadzie oraz grudniu przyłączyliśmy się do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Zorganizowaliśmy w naszej szkole Mikołajki z Mikołajkiem.

     Dla klas drugich przybrały one formę dwugodzinnych zajęć czytelniczo-plastycznych. Podczas pierwszej godziny drugoklasiści słuchali fragmentów książki Mikołajek i inne chłopaki, odpowiadali na zagadki dotyczące książki.

     W drugiej części zajęć wykonywali okulary karnawałowe dla bohatera wysłuchanej książki.

     Zajęcia odbyły się : klasa IIa, IId – 26.XI.2008r., IIb,IIc – 11.XII.2008r.

     W klasach czwartych Mikołajki miały formę godzinnych zajęć czytelniczych, podczas których uczniowie słuchali fragmentów książki Nowe przygody Mikołajka oraz odpowiadali na zagadki czytelnicze.

     Zajęcia odbyły się 8.XII. 2008 r.
      

     Mikołajkowe zajęcia bardzo aktywnie współtworzyli uczniowie klas:
     Va ( Iga Klarkowska, Dorota Korycka, Marta Kras, Magda Matczak, Karolian Marrodan– Więch, Ola Mudel, Alicja Rękas, Małgosia Staniuk, Lidka Szewczyk, Ada Wojtunik) oraz VIa (Natalia Bui,Ania Gwiazda, Blanka Łyczko,Mateusz Nitecki, Karolina Piasecka,), VIc (Sylwia Kawka, Ola Niecz,Karolina Patoka, Wiktor Waniek). To oni głośno czytali przygotowane wcześniej fragmenty książki, zadawali zagadki czytelnicze oraz pomagali w tworzeniu okularów karnawałowych.

      

                                                                                                                                                                   
      

     Zajęcia czytelniczo – plastyczne z cyklu Spotkajmy się w bibliotece.

      

               W bibliotece organizujemy cykliczne spotkania dla trzecioklasistów. Zajęcia mają charakter czytelniczo – plastyczny. W tym roku zrealizowaliśmy tematy: Kwiaty z Kwiatuszkowa, Mój przyjaciel Miś, Wyszukiwanie informacji o zwierzętach w słownikach i encyklopediach.

      


      

   • Logowanie