• Wszawica

        •  

          WSZAWICA

          Szanowni Państwo,

          Wraz z początkiem nowego roku szkolnego i powrotem dzieci do Szkół Podstawowych, ruszyła akcja profilaktyczna PPIS w m.st. Warszawie „Wszawica? Nie zmora! Dzieci nie pokona!”.

          Celem akcji jest kształtowanie świadomości społecznej, szczególnie rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz przypomnienie, że systematycznie dokonywanie przeglądu czystości skóry głowy i włosów swoich pociech to skuteczny sposób ograniczający rozprzestrzenianie się wszawicy w placówce oświatowej oraz redukuje do minimum możliwość przenoszenia się tych pasożytów.

          Akcja profilaktyczna„Wszawica? Nie zmora! Dzieci nie pokona!” ma również na celu przypomnienie podstawowych informacji dotyczących wszawicy.

          Poniżej zamieszczamy linki oraz prezentację, gdzie można pozyskać zalecenia profilaktyczne dotyczące zwalczania wszawicy:

          https://www.gov.pl/web/psse-warszawa/profilaktyka-wszawicy

          https://www.gov.pl/web/gis/wszawica--leczenie-i-zapobieganie--fakty-i-mity-o-wszawicy

          wszawica-prezentacja_rodzice.pdf

           

           

          Plakat_informacyjny.pdf

          Broszurka_PEDIKULOZA.pdf


          Co to jest wszawica?

          Wszawica to przede wszystkim wszy pasożytujące na ciele człowieka i zmiany skórne przez nie wywoływane. Wszy pasożytujące na skórze człowieka powodują ukąszenia i następujące zwykle po nich niewielkie grudki obrzękowe. W miejscach ukąszenia człowiek odczuwa znaczny świąd.
          Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata. Wszawica głowowa to powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w skupiskach,

          Wszawica głowowa

          Wesz głowowa ma długość 2-3 mm, kolor brudno-biały lub szary, który może stać się jaśniejszy lub ciemniejszy zależnie od koloru włosów człowieka. Żyje około miesiąca, jednak poza głową człowieka może przeżyć 1-2 dni Samiczka składa od 100 do 300 jajeczek nazywanych gnidami, które przylegają mocno do włosów dzięki substancji klejącej. W ciągu 6 do 10 dni rodzi się larwa, która przeradza się w dorosłego pasożyta w ciągu następnych 10 dni. Wesz głowowa umiejscawia się najczęściej w okolicy potylicznej i skroniowej. W tych okolicach zmiany są najbardziej nasilone. W wyniku drapania wytwarzają się powierzchnie sączące, pokryte strupami, z tendencją do wtórnych infekcji zmienionej skóry.

          Wszawica odzieżowa

          Wywołana jest przez wesz odzieżową (3-4,5 mm), która rozmnaża się znacznie szybciej i żyje około 10 dni. Pasożyty przytwierdzają się wyłącznie do ubrań, najczęściej w szwach ubraniowych, przy zakładkach i innych załamaniach tkaniny. Wesz odzieżowa może przenosić pałeczki duru brzusznego.


          Czym manifestuje się wszawica?

          Zazwyczaj zauważa się wszy gdy pojawia się dokuczliwy świąd skóry głowy. W wyniku drapania swędzenia dochodzi do uszkodzenia skóry i w efekcie – wystąpienia strupów. Czasem swędzenie nie występuje, a wszy odkrywa się przypadkowo, czesząc się lub myjąc włosy. Na włosach mogą być też obecne tylko jajeczka (gnidy), które wyglądają jak malutkie (około 1mm.) białe lub szare „skorupki”, przyklejone tak silnie do włosów, trudno je oderwać; białe płatki, które łatwo spadają z włosów to martwa skóra lub łupież. W tym wypadku osoba zakażona może nie czuć swędzenia. Miejsca, w których najczęściej gnieżdżą się wszy to kark, skronie i za uszami. Aby je zobaczyć, trzeba podnieść włosy ruchem „pod prąd” i pozwolić im bardzo powoli opadać obserwując jednocześnie bardzo dokładnie.

          Sposoby zarażenia

          Wszawicą można się zarazić:

          1. przez bezpośredni kontakt z włosami osoby chorej (przytulanie się, stykanie się głowami)
          2. pośrednio poprzez korzystanie z tych samych nakryć głowy, używanie wspólnych grzebieni, szczotek, spinek i do włosów, ręczników i bielizny pościelowej.

          Występowanie wszawicy wśród dzieci i młodzieży nasila się w okresie wakacyjnym, szczególnie wśród dzieci młodszych, które nie posiadają jeszcze umiejętności samodzielnego dbania o higienę osobistą. Przebywanie dzieci w skupiskach podczas wyjazdów, wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.
           

           

          Profilaktyka wszawicy:

          1. Ogólna
          • Systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców/ opiekunów dziecka (częste mycie, czesanie włosów pozwala szybko zauważyć zakażenie).
          • Niekorzystanie  wspólnie z przedmiotów użytku osobistego (np. grzebienie szczotki, spinki, czapki, ręczniki).
          • Unikanie bezpośredniego kontaktu z włosami innych ludzi (dotyczy to przede wszystkim dzieci, które nie zachowują wystarczającego dystansu między sobą podczas zabawy).
          • Związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa)
          • Natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.
          • Informowanie rodziców wszystkich dzieci, z którymi zarażone dziecko miało kontakt (pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie - zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci).
          1. Przed wyjazdem na zorganizowane formy wypoczynku (kolonie, obozy, zielone szkoły, itp.) lub internatu, sanatorium itp.:
          • związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,
          • używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,
          • codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
          • mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej, niż raz w tygodniu,
          • wyposażenie dzieci w środki higieniczne takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów,
          • po powrocie do domu - systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub innej placówki.
          •  

          Leczenie wszawicy:

          • W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty. Preparaty te są dostępne bez recepty.
          • Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10), w celu zabicia larw.
          • Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach.
          • Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godzinę.
          • W przypadku stwierdzenia wszy odzieżowej, ubrania prać w pralce w temperaturze 60° (temperatura powyżej 53,5°C zabija wszy i ich jajka). Prześcieradła, poszewki na poduszki, ręczniki i odzież, należy wyprasować gorącym żelazkiem.

           

          Uwaga:

          • Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie należy ich używać jako środków zapobiegawczych.
          • Nie należy stosować preparatów przeznaczonych do zwalczania pasożytów u zwierząt.

           


           

           

      • Logowanie