• Od Kochanowskiego do Oksfordu

•                            Od Kochanowskiego do Oksfordu

Projekt edukacyjny współfinansowany przez Dzielnicę Mokotów m. st. Warszawy

Debata oksfordzka posiada w Polsce już ponad 25-letnią tradycję. Pedagodzy są zgodni,

że jest doskonałą metodą dydaktyczną. Debaty poszerzają horyzonty, uczą logicznego myślenia, precyzyjnego formułowania myśli oraz słuchania ze zrozumieniem cudzych argumentów. Innymi słowy - kształtują umiejętności i postawy, które powinny cechować każdą osobę, biorącą udział w życiu publicznym i biznesowym.

Projekt "Z Oksfordu do Warszawy" łączy dwie pozornie odległe formy edukacji,

którymi są debata oksfordzka i teatr. W 10 szkole podstawowej nr 69 realizujemy  warsztaty edukacyjne, których celem jest nauczenie i przygotowanie grupy młodych ludzi do wzięcia udziału w prawdziwej oksfordzkiej debacie.

Następnie młodzież szkolna uczestniczy w  spektaklu teatralnym, przygotowany specjalnie

w celach dydaktycznych. To adaptacja "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego. Jest to przykład teatru zaangażowanego społecznie i politycznie, dotykającego zagadnień

i dylematów ważnych dla młodego człowieka - egoizm a poświęcenie jednostki

dla społeczności, miłość a lojalność, nacjonalizm i patriotyzm.

"Odprawa..." stanowi doskonały przyczynek do debaty:

“miłość jest ważniejsza niż obowiązek”.

Aby przedstawienie było w pełni zrozumiałe edukator-prelegent wygłasza wstęp,

a następnie towarzyszy wydarzeniu, na bieżąco wyjaśniając poruszane przez aktorów zagadnienia i zawiłości historyczne. Po spektaklu młodzież, przebrana w kostiumy teatralne (chitony), wciela się w rolę starożytnego Chóru (sumienie ludu) i przeprowadza debatę. Decydujący o zwycięstwie głos będzie miała pozostała część widzów,

uczestnicząca w wydarzeniu. A na koniec wszyscy wysłuchamy werdyktu sędziów, powołanych specjalnie na tę okazję.

• Zebranie z rodzicami

• Informujemy, że najbliższe zabrania z rodzicami odbędą się w dniach 12 - 13 listopada 2019 r.

• klasy I - III - 12 listopada 2019 r. o godz. 17:00
            • klasa IIIa - 19 listopada 2019 r. o godz. 17:30
            • klasy IV - VI - 13 listopada  2019 r. o godz. 17:00
            • klasa VIa - zebranie odwołane
            • klasa VIc - 12 listopada 2019 r. o godz. 17:00
            • klasy VII - VIII - 13 listopada  2019 r. o godz. 18:00

Zapraszamy.

• Szkoła do hymnu - 8 listopada 2019 r.

• Informujmy, że w tym roku szkolnym w 101 rocznicę odzyskania niepodległości przystąpimy do ogólnopolskiego projektu "Szkoła do hymnu".

W najbliższy piątek - 8 listopada 2019 r. - o godz. 11:11 zabrzmi 11 dzwonków, wyjdziemy wtedy na korytarze. Gdy wybrzmi ostatni dzwonek, razem odśpiewamy 4 zwrotki hymnu Polski. Po każdej zwrotce śpiewamy dwukrotnie refren.

Tego dnia zachęcamy wszystkich do przypięcia kotylionów.

Przy recepcji każdy może wziąć kartkę okolicznościową, którą można zabrać do domu i przesłać z pozdrowieniami do rodziny znajomych, przyjaciół lub zachować na pamiątkę.

W bibliotece szkolnej cały dzień będzie działać specjalna Poczta Niepodległościowa. Będzie można napisać i wysłać kartkę z pozdrowieniami z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Kartki wrzucone do specjalnej skrzynki, zostaną zaniesione na pocztę pod koniec dnia.

Zachęcamy również do pozdrawiania się tego dnia słowami "Jeszcze Polska nie zginęła", na które odpowiadać będziemy "kiedy my żyjemy".