• Projekt JESTEM MAŁYM PRZYJACIELEM PRZYRODY 2023/2024

W tym roku nasza świetlica po raz pierwszy przystąpiła do projektu "Jestem małym przyjacielem przyrody". Głównym założeniem projektu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych oraz wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>   <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

"Stworzenie własnej historyjki obrazkowej" -

klasa 2b

Klasa IIB podczas zajęć "Jestem przyjacielem przyrody" chętnie i aktywnie uczestniczyła w poznawaniu otaczającego nas świata. Podczas zajęć układaliśmy historyki obrazkowe, oglądaliśmy albumu związane z przyrodą, rozwiązywaliśmy zagadki oraz oglądaliśmy film przyrodniczy. Dzieci wzmocniły więzi ze środowiskiem oraz rozwijały poczucie troski o naszą planetę. Każdy wykonał plakaty zachęcający do dbania o nasze środowisko.

"Odznaka małego przyjaciela przyrody" - klasa 2a

Dzieci z klasy 2a wykonały „ Kodeks małego ekologa”. Zanim przystąpiliśmy do działania omówiliśmy nowe pojęcie jakim jest ekologia. Rozmawialiśmy o Światowym Dniu Ziemi i jego znaczeniu, sposobach segregowania odpadów. Następnie wspólnymi siłami ułożyliśmy „Kodeks małego ekologa”. Dzięki niemu wiemy jakie czynności dnia codziennego mogą wpłynąć na ochronę środowiska i nie tylko, są to: np. oszczędzanie wody, energii, używanie papierowych toreb itp. Efekt wizualny jest niesamowity, a zadowolenie z osiągniętego wyniku bezcenne.

"Obrazy malowane przyrodą" - klasa 1b

Dzieci z klasy 1b w ramach projektu: ,,Jestem małym przyjacielem przyrody" wykonały prace do tematu: ,,Obrazy malowane przyrodą". Uczniowie wykorzystali ,,dary jesieni" zebrane podczas pobytu na dworze: różnokolorowe liście, żołędzie, szyszki, skorupki orzechów, patyczki, korę drzewną.

"Jesienny park" - klasa 1a

Klasa 1a wykonałam Makietę lasu z darów natury. Zanim klasa przystąpiła do wykonywania makiety, dzieci odpowiedziały na pytanie nauczyciela jakie znają dary natury występujące podczas jesieni. Następnie klasa wyszła na szkole patio i wyzbierała potrzebne dary natury do wykonania zadania. Dzieci również ulepiły z plasteliny charakterystyczne jesienią grzybki oraz wiewiórkę. Zanim klasa zaczęłam wykonywać makietę ustaliła wspólnie co będzie występować w ich lesie oraz jak będzie wyglądać ich praca. Uczniowie wraz z pomocą nauczyciela wykonali makietę z darów natury ( liście, patyki, orzechy włoskie, kamyczki oraz kasztany) oraz pomoce plastyczne (plastelina, karton, farby, rolka od papieru, klej).

"Od nasionka do roślinki" - klasa 3a

Uczniowie samodzielnie posiali nasiona różnych roślin. Obserwowali wzrost i zachodzące zmiany. Niektóre przesadziliśmy do doniczek z ziemią.

"Dokarmianie zwierząt zimą" - klasy 4

W ramach akcji „Dokarmianie zwierząt zimą” uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej poprzez cykl pogadanek mieli możliwość zrozumienia potrzeb dokarmiania zwierząt zimą. W czasie świetlicowych spacerów dzieci dostarczają ptakom odpowiedniego pokarmu i mają możliwość obserwowania swoich podopiecznych z bliska. Wcześniej przygotowali gazetkę ścienną zachęcającą do opieki nad zwierzętami zimą oraz kolorowali instrukcje związane z wyżej wymienionym zagadnieniem. Wiedzą, że luty i marzec to czas, gdy ptaki najbardziej potrzebują naszej pomocy, ponieważ owoce i nasiona, które wisiały na drzewach i krzewach, zostały już przez nie zjedzone.

Uczniowie chętnie angażują się w dokarmianie ptaków rozumiejąc, że świat przyrody jest im bliski i potrzeba go wspierać, gdyż są za niego odpowiedzialni.

"ZADBAJ O ZIEMIĘ" - klasa 3b

Uczniowie klasy 3B w ramach projektu „Jestem małym przyjacielem przyrody" wykonali plakat uświadamiający innych, jak może wyglądać nasza planeta, gdy nie będziemy o nią dbać. Zadaj sobie pytanie - Czy chcesz żyć w miejscu, gdzie nie ma pięknej roślinności, wody i powietrze są zanieczyszczone? NIE! ZADBAJ O ZIEMIĘ! Zadbaj o nią już dziś!