Tydzień Bibliotek
Edycja 2021
Odpowiedzi do zadania z 11.05.2021 (wtorek)
- Detektyw Pozytywka
- Ten obcy
- Dwie wieże
- Czarne stopy
- Młody samuraj
- Magiczne drzewo
- Dziadek i niedźwiadek
- Kapelusz pani wrony
- Kolorowy szalik
- Atramentowe serce
- Noc w muzeum
- Wampirek i zagadkowa trumna
- Czekolada z chili
- Papierowe miasta
- Krew elfów
- Pozłacana rybka
- Ogień i lód
- Bracia lwie serce
- Wakacje Mikołajka
- Piaskowy wilk
14.05.2021 (piątek)
Ostatni dzień obchodów Tygodnia Bibliotek w naszej szkole. Dzisiejsze zadanie i jego wykonanie może okazać się niezwykle zabawne. Proszę wziąć dowolną książkę z domowej biblioteczki, otworzyć ją na 7 przypadkowych stronach i zapisać ostatnie słowo z trzeciego wiersza. Z takim zbiorem słów należy zabrać się do pracy- stworzyć na ich podstawie (i najlepiej z ich użyciem) dzieło sztuki lub tekst literacki (może być też zdanie). Jestem ciekawa waszych pomysłów i życzę powodzenia. A tymczasem życzę udanego odpoczynku po tygodniu ciężkiej pracy.
13.05.2021 (czwartek)
Jestem Maria. Znajdziesz mnie w bibliotece. Oprócz tego, że jestem znaną noblistką, wybitną kobietą, naukowcem, to całkiem niedawno stałam się też patronką Waszej szkoły. Ciągle się poznajemy, dlatego zachęcam do przeczytania książek dotyczących mojego życia i pracy. Jest ich w szkolnej bibliotece całkiem sporo- od komiksów po naukowe opracowania i albumy. Ale póki co zapraszam do wspólnej zabawy wykreślankowej.
https://learningapps.org/watch?v=puigm3fka21
12.05.2021 (środa)
Kolejny dzień Tygodnia Bibliotek i kolejne zadanie. Dzisiaj bardziej kreatywnie. Poniżej zamieszczam komiksową stronę z pustymi dymkami. Co trzeba zrobić? Uzupełnić je. Jeśli ktoś chciałby udostępnić swoją pracę na stronie szkoły- proszę o kontakt i przesłanie jej (zdjęcie wydruku lub wersja elektroniczna) przez Teamsy, maila lub Librus. Powodzenia!
11.05.2021 (wtorek)
W kolejnym dniu Tygodnia Bibliotek zabawa, która wymaga od nas sporej wiedzy nt. książek. Poniżej zamieszczam grafikę, na której znajdziecie ikoniczne przedstawienie tytułów książek (lub serii). Większość z nich to literatura dziecięco-młodzieżowa, ale są wśród nich też książki dla starszych czytelników. Nie ma tu niczego zaskakującego, gdyż wszystkie pozycje znajdują się w naszej bibliotece. Rozwiązanie zadania poznacie po zakończeniu Tygodnia Bibliotek. Gdyby jednak ktoś chciał poznać odpowiedzi wcześniej- proszę kontaktować się ze mną osobiście, przez Teamsy, maila lub Librus. Powodzenia!
10.05.2021 (poniedziałek)
Zaczynamy nasze szkolne obchody Tygodnia Bibliotek! Codziennie w tej zakładce oraz na Teamsach zamieszczać będę zadania do wykonania- podstawa to dobra zabawa! Zadania są na takim poziomie trudności, by mogło z nich skorzystać jak najwięcej użytkowników naszej biblioteki.
Przypominam też o możliwości przyniesienia do nas książek, które możecie przekazać bibliotece, by służyły innym uczniom.
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi: Znajdziesz mnie w bibliotece. Nas i wiele ciekawych książek znajdziecie w bibliotece. Możecie tam też znaleźć książki, które podarujecie. A oto zadanie na dziś. Na początek proponuję quiz dotyczący naszej biblioteki i nie tylko. Pamiętajcie, że nie musicie wpisywać pełnych danych osobowych. Powodzenia!
Link do quizu: https://quizizz.com/join?gc=14900266
Edycja 2020
#bibliochallenge (15.05.2020) - 6
Przyszedł dzień, który jest ostatnim dniem naszej zabawy. Dziś powróżymy z książek. To oczywiście zabawa z przymrużeniem oka Jak wróżyć z książek?
1. Otwórz książkę, którą teraz czytasz na stronie z numerem dnia Twoich urodzin.
2. Odlicz od dołu strony liczbę wersów oznaczającą miesiąc Twoich urodzin.
3. Zdanie, które przeczytasz (w tej okolicy strony) to wróżba na najbliższy tydzień.
Jeśli traficie na ilustrację możecie ją potraktować jako dobrą wróżbę lub odwrócić sposób szukania- najpierw miesiąc, potem dzień.
Waszymi wróżbami możecie podzielić się ze mną wysyłając je na maila biblioteki lub przez aplikację TEAMS (czat). Dziękuję Wam za wspólna zabawę! Udanego weekendu!
#bibliochallenge (14.05.2020) - 5
Dzisiaj chciałabym, żebyście pobawili się trochę w agencję PR i wymyślili hasło (może nawet w połączeniu z grafiką) promujące książki, czytanie lub bibliotekę. Dla przykładu hasłami Tygodnia Bibliotek były m.in. takie: "Biblioteka- dobre miejsce dla człowieka", "Czytanie łączy pokolenia" czy "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam- wchodzę". Innym hasłem, które mi się spodobało, było: „Kulturalnych ludzi czytanie książek nie nudzi, kto dużo czyta innych nie pyta.” Jako rozgrzewkę dla Waszej wyobraźni dorzucam prezentację nt. tego, co o książkach powiedzieli słynni pisarze. Propozycja Waszych działań tradycyjnie prześlijcie na maila biblioteki lub przez TEAMSy (czat). Niech moc będzie z Wami!
Slynni_pisarze_o_ksiazkach_(1).pdf
#bibliochallenge (13.05.2020) - 4
Kolejne zadanie to zadanie fotograficzne. Polega na tym, żeby zrobić jak najciekawsze zdjęcie książki lub jej elementu. Nazwijmy je np. Ciekawy Kadr Książki. To nie musi być zdjęcie książki stojącej na półce, w domu. Może czytacie podczas przerwy w spacerze, na balkonie albo na podwórku. Wszędzie tam roi się dosłownie od inspiracji, a Wam kreatywności nie brakuje. Zdjęcia prześlijcie na maila biblioteki lub przez TEAMSy (czat). Dobrej zabawy!
#bibliochallenge (12.05.2020) - 3
Dzisiaj zadanie polega na tym, żeby zapoznać się z prezentacją znajdującą się pod postem, zastanowić się, który z argumentów przemawiających za czytaniem jest Wam najbliższy. Krótkie uzasadnienie odpowiedzi prześlijcie na maila biblioteki lub przez TEAMSy (czat). Miłego dnia!
#bibliochallenge (11.05.2020) - 2
Klejny dzień wyzwania- książkowa zabawa. Dzisiaj zadanie polega na tym, żeby rozszyfrować tytuły książek ukryte w emotikonach. Do rozszyfrowania 10 tytułów. Byłoby wybornie, gdybyście podali też autorów tych dzieł. Odpowiedzi możecie przysłać na maila biblioteki lub przez TEAMSy, bezpośrednio do mnie. Powodzenia!
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
#bibliochallenge (8.05.2020) - 1
Na początek proponuję Wam grę LITERACKIE BINGO. Plik z zadaniami znajduje się poniżej. Są tam też zasady gry. Nie macie drukarki? To nic nie szkodzi- możecie przerysować planszę lub spróbować wymyslić inny sposób gry, jesteście przecież bardzo twórczy! Spróbójcie zagrać w nasze bingo razem z rodzinami. Jeśli nie ma takiej możliwości- wypełnijcie po prostu wszystkie pola karty. Możecie udokumentować wyniki zabawy, i jednocześnie pracy, wysyłając mi skany bądź zdjęcia na adres biblioteki lub przez TEAMSY (info w poprzednim wpisie). Do dzieła!
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz zasady zabawy
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku (to już 35 lat!). Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja).
Z tej okazji proponuję Wam udział w bibliotecznym wyzwaniu, które podejmujecie na własne ryzyko Jakie są zasady naszego #bibliochallenge'u? Codziennie od 8 do 15 maja publikuję tutaj jedno zadanie do wykonania. Relacje, odpowiedzi, zdjęcia, czy jakiekolwiek inne formy, którymi chcecie się podzielić ze mną odsyłacie na maila: biblio69teka@gmail.com lub przez chat aplikacji TEAMS (bezpośrednio do mnie, czyli Beaty Kality). W razie pytań pozostaję do Waszej dyspozycji. Udanej zabawy!