- Pielęgniarka szkolna
- Wszawica
- Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy
- Program „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”
- Światowy Dzień Zdrowia
- Oznaki używania środków odurzających - sygnały ostrzegawcze
- Ogólnopolska kampania „Bliżej siebie – dalej od narkotyków"
- Internet
- Stop dopalaczom!
- Dzień Wiedzy o Antybiotykach
- Profilaktyka grypy
- EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ
- Bezpieczne lato
- List intencyjny do rodziców - wszawica
- Dni Walki z Gruźlicą
- Opieka stomatologiczna w szkole
List intencyjny do rodziców - wszawica
LIST INTENCYJNY
SZANOWNI RODZICE!!!
Zbliża się okres ferii zimowych – czas wypoczynku waszych pociech niejednokrotnie związany
z wyjazdami poza miejsce zamieszkania, gdzie kontakty z innymi dziećmi są bliskie i o choroby rozprzestrzeniające się poprzez bezpośredni kontakt głowy z głową jest szczególnie łatwo. Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołującą zmiany skórne na głowie człowieka.Wszawica jako choroba pasożytnicza jest sezonowa. Oznacza to, że jej występowanie nasila się szczególnie po powrotach dzieci z ferii zimowych, letnich oraz innych form wypoczynku w trakcie roku szkolnego (obozy, kolonie). Dzieci wypuszczone spod twojej opieki nie zwracają uwagi na przestrzeganie zasad higieny stąd „choroba pożyczonej szczotki i czapki” zbiera swoje żniwo po powrocie do domu/szkoły.
Najczęściej wszy przenoszą się podczas przytulania, stykania się głowami, korzystania z tych samych przyborów do czesania (grzebieni, szczotek, gumek do włosów, spinek, wałków), noszenia pożyczonych od osoby z wszawicą czapek i szalików, a nawet podczas spania we wspólnej pościeli. Jednocześnie warto pamiętać, że codzienny kontakt z osobą mającą wszy nie wystarczy do tego, aby wszy zagościły na naszej głowie.
Wszawica może przydarzyć się każdemu i NIE JEST oznaką braku higieny osobistej,
dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie na bieżąco współpracuje z placówkami oświatowo-wychowawczymi w zakresie promocji zdrowia i działań edukacyjno-profilaktycznych. Prowadzi akcje profilaktyczne adresowane do najmłodszych i ich rodziców, dostarcza materiały edukacyjne, udostępnia informacje o drogach szerzenia się wszawicy oraz o działaniach mających na celu pozbycie się tego zjawiska.
Skuteczność naszych działań będzie większa, jeśli rodzice i opiekunowie będą na bieżąco współpracować
z placówkami oświatowymi, do których uczęszczają ich pociechy i będą stosować się do zaleceń profilaktycznych, do czego Państwa serdecznie zachęcam.ZALECENIA PROFILAKTYCZNE
DLA RODZICÓW I DZIECI DOTYCZĄCE WSZAWICY
NA CZAS FERII ZIMOWYCH 2018
- Związuj długie włosy swojego dziecka lub noś krótką fryzurę, która ułatwia pielęgnację skóry głowy i włosów.
- Używaj wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry
i włosów. - Codziennie czesz i szczotkuj włosy.
- Myj skórę głowy i włosy w miarę potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu.
- Weź ze sobą (rodzicu, wyposaż swoje dziecko) środki higieniczne, takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów.
- Po powrocie do domu sprawdź czystość głowy.
- Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, że nie wolno korzystać z cudzych szczotek do włosów, zakładać czapek/szalików koleżanek/kolegów ponieważ może to spowodować przeniesienie na głowę wszy od innych osób.
Rodzicu Pamiętaj!
Duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.dlatego
Systematycznie sprawdzaj czystość skóry głowy i włosów swojego dziecka
po powrocie z ferii zimowych!Im większa świadomośc rodzica/opiekuna dziecka w zakresie zapobiegania wszawicy oraz stosowanie się do zaleceń, TYM WIĘKSZA SZANSA na uniknięcie problemu wszawicy w szkole.
PAŃSTWOWY POWIATOWY
INSPEKTOR SANITARNY
w m.st. Warszawie
Dr n. med. Andrzej Zabielski
Zachęcam również do korzystania z naszej strony internetowej www.pssewawa.pl (zakładka Oddział Promocji Zdrowia/ Akcje/ Wszawica) gdzie można zapoznać się z obszernym materiałem poglądowym na temat zapobiegania wszawicy. Do listu intencyjnego dołączam plakat PSSE w m.st. Warszawie z przydatnymi informacjami i wskazówkami!
Powyższe wskazówki zgodne z zaleceniami Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.